| lexu23 a întrebat:

Ma puteti face sa inteleg si eu cum sta treaba cu masinile? Am prieteni care vorbesc despre ele dar nu inteleg mare chestie.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Masinile raman slabiciunea baietilor, inca de cand sunt bebelusi.
Crescand, ajung sa le adore si evident ca toti discuta, de parca ar fi mecanici experti.
Este o alta extrapolare a dorintei de copilas, crezand ca, doar cu o surubelnita pot repara orice.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cauta singur pe Youtube, cateva explicatii pentru:
1. Principiul de functionare al motorului cu ardere interna
2. Functionarea cutiei de viteze
3. Scoala de soferi: plecarea de pe loc, schimbarea vitezelor si chestii de baza din intretinerea unui autoturism (pe unde se pune ulei, ce se mai verifica).
Daca urmezi pasii astia, vei intelege cat de cat, ce inseamna o masina.
Noi nu avem cum sa iti explicam aici mai nimic, ca ar insemna sa scriem pagini intregi. Nu ai citi atat.
Pe Youtube vezi si asculti, e mult mai usor.

| Frank51 a răspuns:

Depinde ce vrei sa stii, chestiile de baza sau in amanunt? Iti trebuie ceva timp sa inveti, si cel mai bine te informezi din carti sau de pe net(forumuri, articole), in nici-un caz de la vecinul de la 2 sau prieteni, pentru ca majoritatea nu au habar de nimic dar isi dau cu parerea.

| Passatb6 a răspuns:

4roti 1 volan, 1 motor. Ce vrei sa stii mai multe? chiuloase, turbine, injectoare, etc?

| an0nline a răspuns:

Ce fel de masini?
masini de spalat
masini de tocat
masini de plimbat