| ultrasfcsb a întrebat:

Mi-am cumparat de curand un piaggio bravo, stiam ca are unele defecte dar am crezut ca o sa le dau de cap. Mi se opreste motorul in mers, cateodata porneste imediat, uneori foarte greu si il pedalez si accelerez pana il innec, iar apoi isi mai revine cand ii curat bujia.Care o fi motivul de face asa? De curand i-am curatat carburatorul, filtrul de aer si rezervorul.Am inteles ca filtrul trebuie reglat, cum se regleaza? spune-ti mi orice stiti.Multumesc

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu filtrul carburatorul trebuie reglat ai un surub de aer si unul de benzina, sau unul pentru ambele depinde de model, dar daca spui ca dupa ce cureti bujia merge eu tind sa cred ca este bujia de vina nu amestecul deci carburatorul. Mai pot fi clapeta de la acceleratie, variatorul, segmentii, pistoane ne alezate cum trebuie, un scurtcircuit la partea electrica si nu mai da bujia scanteie in mers. Cel mai sigur bujia sau amestecul ti-am spus. Mult succes!

| a1doru a răspuns:

Schimba fisa si luleaua care vine de la bobina la bujie.

| ultrasfcsb explică:

Multumesc pentru raspunsuri, dar nu am decat un surub. pentru relanti nu mai vad vreunul ca intelesesem ca trebuie sa reglez aerul / benzina de la un surub vreo doua ture jumate dar am decat un surub asta cum il reglez? Acum merge mai prost, porneste foarte greu.