| Robert671 a întrebat:

Salut, mi am cumparat o alfa romeo 1.9 jtdm 150 de cai, ai doresc sa stiu daca e problematic sau ceva motorul, daca sa-mi fac griji cu ceva sau nu

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Modelul cu 16V?
A avut fratele meu, a avut probleme cu un senzor, i se tot aprindea in bord.
In cele din urma l-a scos, caci nimeni nu ii dadea de cap.
Il reseta astazi, si peste 2 luni se aprindea iar.
Din ce am inteles de la diferiti mecanici:
1) motoarele sunt zdravene, dar mananca mai mult ulei decat alte modele din acea perioada in care au fost construite.

Si 2) majoritatea modelelor diesel au probleme cu partea electrica/electronica.
Senzori care pica sau inregistreaza gresit, chestii de genul acesta.

| Gg8 a răspuns:

Coincidență sau nu, eu am exact aceeași mașină cumpărată recent și tot robert mă cheamă, in treapta a 3 a se schimba mai greu viteza, dacă are prea mult la oră si o scot din a 4 a se aude de parcă roade ceva sau e cumva in neutru, soluția este sa încetinești si sa o impingi usor si eu o las sa se aplece si singură in viteza,in rest, se blochează ușile pe spate singure,(ai butonul ala cu portieră lângă schimbător) ceva safe mode, închidere centralizată automată...e buna sa prevină sa nu ti se fure ceva de pe bancheta din spate când ești singur în mașină la semafor si mai este bună pentru copii când mergi cu ei, în rest când ești cu băieții e cam nasol, trebuie deschise din interior portierele din spate, bateria dacă o schimbi sa ai grija sa ii specifici ca este cu start stop pentru ca consuma mai mult, ii trebuie ceva mai puternic, de 80ah amperi, ștergătoarele sa ai grija dacă se slabesc din șurub se întâmplă la mai multe așa, iese de pe parbriz si trebuie după sa pui mâna pe geam sa impingi ștergătorul înapoi, este destul de joasa pe față si trebuie sa ai grija pentru că agață dedesubt, butonul de portbagaj de deasupra se poate strica exact ca la mine, îl folosesc pe cel de pe cheie, probabil o siguranță arsă, și la brichetă lângă frana de mână ești mai norocos ca mine dacă îți merge, pentru adaptor si brichetă, eu am cumpărat mașina si nu știu cum dracu am blocat radioul si nu am pinul si nici in acte nu apare, mașina au avut-o niște "ciobeni" la propriu conduceau fără permis, dacă ii intreb ei sigur nu știu codu, am mai bine de 2 luni de cand merg cu boxa după mine, dacă vrei sa schimbi navigația te ajunge 10 milioane
Motorul nu face figuri, ba chiar se ține bine, are si cruise control, menține singură viteza in treptele 1 si 2 15-20km/h, bună pentru începători,mai ales in sensuri giratorii, parcat, etc, șurubul cu care se agață pe față este mai subțire ca la altele, deci ai grijă sa l porți după tine în caz de orice, si cam atât, sa o stăpânești sănătos?