| Mihaitzaplesanule a întrebat:

Salut, mi-am cumpărat recent o Skoda rapid sportback 2015, 105cp, motor 1.6, m-am gândit sa ii dau un soft sa ii mai pun niște cp, idee e dacă merita pe motor așa mic și ce minusuri ar fi din punct de vedem mecanic?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Păcat de ea s-o forțezi inutil, e o mașină bună

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E motor aspirat, nu merita softul.
Ieseai mai bine daca luai 1.0 TSI sau 1.2 TSI.

| Frank51 a răspuns:

Nu mai bine luai un 1.8 cu turbină și aveai direct 160cp?

| Mihaitzaplesanule explică (pentru Frank51):

Salut, am luat-o pentru ridesharing (uber, bolt), consum mic pe oraș pentru taxi, dar uneori parca îmi lipsește câțiva cp, mai ales ca fac drumuri și in afara orașului.

| Frank51 a răspuns (pentru Mihaitzaplesanule):

E greu să împaci și capra și varza. Chiar și cu câțiva căluți în plus tot nu va fi mustang, nu se va simții cine știe ce. Dacă vrei ceva putere ia-ți separat un 2.0T cu 200cp cu care mergi în weekend.

| Topping2022 a răspuns:

Nu-ti da nimeni cai la o masina aspirata. Poate 2-3 ca sa nu zica ca-ti ia banii degeaba. Poate daca schimbi axele cu came poate castigi vreo10 cai.