| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Nu gasesc nicaieri nici in cartea tehnica a masinii si nici pe net care e cantitatea totala de antigel la Opel Astra G 2.0 dti 101 cp.
Si ce norma de antigel trebuie exact?
Ma puteti careva ajuta cu aceste informatii?
Mersii.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

5.9 litri, G12 roz.

| maphiotul a răspuns (pentru regis):

Mersi.
Dar conteaza daca bag g12, g12+ sau g12++?

| regis a răspuns (pentru maphiotul):

Nu

| maphiotul a răspuns (pentru regis):

Si atunci de ce sunt 3 norme de g12?

| regis a răspuns (pentru maphiotul):

Conteaza? Daca recomanda producatorul G12, nu conteaza ce plusuri ofera altele.

| maphiotul a răspuns (pentru regis):

Ba da, conteaza foarte mult.
Pentru cultura mea generala.

| regis a răspuns (pentru maphiotul):

Credeam ca vrei sa stii ce poti pune in masina ta.
Pentru cultura generala, G12+ si G12++ sunt versiuni îmbunătățite ale antigelului G12. In componenta de baza raman glicolii, difera doar aditivii care îmbunătățesc proprietățile anticorozive si reduc poluarea.

| 120bulevard a răspuns:

Banuiala mea e ca e un antigel rosu gl12 61-105, cel mai bine e sa te duci cu talonul la un magazin de piese si te lamuresc ei.

| maphiotul a răspuns (pentru 120bulevard):

M-am dus.
Au zis ca oricare e bun.