| George1985 a întrebat:

Salut,o ruda de-a mea are un FIat Marea Weekend 2.0 20v 147 CP si iubesc masina asta..nu-mi doresc nimic altceva.Masina a fost cumparata din Germania dar a fost folosita fara grija de aceasta ruda si are ceva pete de rugina si la interior e destul de rupta.As vrea sa reconditionez masina asta..merita? Chiar nu stiu ce sa fac..ador masina.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Merita sa o reconditionezi daca privesti problema din punct de vedere al pasiunii tale pentru masina nu din punct de vedere financiar

18 răspunsuri:
| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu merita.

| ÎngerCretin a răspuns:

Daca partea mecanica este buna, si nu este mancata de rugina, interiorul ar putea fi schimbat si finisata pe ici-colo. Dar daca motorul e circulat si peste 5 % din caroserie e rugina, nu mai e buna de nimic. Iti recomand sa iti iei alta masina. gen un mercedes e220. E 2.2 diesel si consuma chiar si 5% pe afara! Am avut unul si crede-ma, avea peste 2 mil de km la bord si inca mergea! Nu i-am facut schimbul de ulei cred ca de un an si tot mergea! Ia-ti masini rezistente, nu filave. Daca esti sofer de duminica, ti-ar prinde bine.

| suntserios a răspuns (pentru ÎngerCretin):

2 mil de km? mai taie din ele da le dracu cas prea multe

| ÎngerCretin a răspuns (pentru suntserios):

Sa stii ca nu glumesc happy 2 mil a facut doar in tara la noi! A fost taxi in Germania si a luat-o cu vreo 400 000.

| suntserios a răspuns (pentru ÎngerCretin):

Asa de curiozitate din ce an e masina aia care a facu 2 mil de km?

| ÎngerCretin a răspuns (pentru suntserios):

| suntserios a răspuns (pentru ÎngerCretin):

Deci niste calcule simple spun asa. Masina este veche de 12 ani (adica ~ 4380 zile). Asta inseamna (simplu calcul matematic), daca masina aia are 2 mil de km, ca a facut 460 km in fiecare zi?(atentie 460 ZI de ZI timp de 12 ani). Si cum tu afirmi ca sunt facuti in Romania inseamna ca un sofer a condus aceas masina 7-8 ore pe zi, ZI de ZI timp de 12 ani. Adica masina a facut echivalentul drumul Bucuresti - Cluj zi de zi, fara exceptie.

Mai mult spui ca avea 400.000 km si a mai facut 2 mil in Romania, refacand calculele (calcule simple matematice) rezulta ca masina aia a facut 2.4 mil de km in 4380 zile adica 550 km zi de zi fara exceptie.

Acum mai tai dracu din nr de km si nu mai exagerezi ca un copil de 5 ani?

| ÎngerCretin a răspuns (pentru suntserios):

Nu exagerez. Nu mai comenta aiurea. Tatal meu se ducea botosani- Bucuresti de 2 ori pe saptamana. acum cateva luni a facut accident vascular cand era la volan si s-a oprit intr-un copac. Masina este la fratele meu la dezmembrari, mirandu-ne toti cum a supravietuit unui asemenea impact. Avea centura, alegandu-se doar cu cateva zgarieturi usoare. De la impact, cutia de viteze a ajuns pe la bancheta din spate a masinii.

| suntserios a răspuns (pentru ÎngerCretin):

Deci una e accidentul, alta e nr de km. Tu intelegi ca fizic e imposibil ca o masina sa aiba peste 2 mil de km in 12 ani. IMPOSIBIL.

un drum botosani Bucuresti dus intors ~ 900 km. Deci ai nevoie de 2222 de drumuri botosani Bucuresti ca sa faci 2 mil de km? Deci asta inseamna ca timp de 6 ani (ZI de ZI) cineva trebuia sa faca acest drum dus intors.

Sunt simple calcule matematice care spun ca e imposibil ce zici tu din punct de vedere fizic.

cu 2 dumuri botoasi Bucuresti pe sapt era nevoie de ~ 20 ani ca sa faci 2 mil de km.

Asa ca nu mai fi batut in cap si laso moarta cu exagerarile.

| ÎngerCretin a răspuns (pentru suntserios):

Tu esti tampit? Si poate afli ca pot fi si500 km botosani-Bucuresti si facea aproximativ 100-150 km prin Bucuresti, 50 prin botosani. Tatal meu ''a trait'' in acea masina. In acel mercededes a stat mai mult decat cu mine.
Daca te intereseaza, tatal meu a facut in 4 ani peste 150.000 euro DOAR cu acea masina. Iti dai seama ca pentru 500 euro/saptamana oricine ar face 2500 km.
Acum chiar nu ma intereseaza daca ma crezi sau nu. nu-mi mai bat capul cu tine.

| suntserios a răspuns (pentru ÎngerCretin):

Daca el a facut 2500 pe saptamana inseamna ca a avut nevoie de peste 15 ani sa faca 2 mil de km iar masina are doar 12 ani... hmmm tot nu iese la calcul.

Tu chiar nu vrei sa recunosti ca te a luat gura pe dinainte cand ai zis 2 mil. E asa greu sa recunosti ca ai ziso fara sa gandesti?

Tu chiar nu intelegi ca e matematic imposibil sa faci atat de multi km in 12 ani. imposibil. Nici macar tiristii care asta fac zi de zi, care asta e meseria lor, le e imposibil sa faca atatia km.

Fa tu propriul calcul matematic daca esti in stare si poate realizezi ce inseamna 2 mil de km in 12 ani.

| ÎngerCretin a răspuns (pentru suntserios):

Ţi-am spus că nu-mi mai bat capul cu tine. Cel mai deştept cedează primul.

| suntserios a răspuns (pentru ÎngerCretin):

Mda... m am lamurit, faci parte din grupul celor care nu recunosc in ruptul capului ca au gresit si isi sustin prostia la infinit. Mai era una pe aici pe TPU care sustinea sus si tare ca o ruda de a ei si a cumparat iphone 6 cand nici macar nu a fost lansat modelul.

In plus tie iti lipesc notiuni elemntare de matematica si de logica de bun simt.

| ÎngerCretin a răspuns (pentru suntserios):

Învaţă să scrii! Şi chiar nu mă interesează cine stă mai bine cu matematica. Ţi-am spus de câteva ori că nu mint, dar dacă nu inţelegi nu am ce-ţi face. Nu mă interesează dacă mă crezi sau nu.

| suntserios a răspuns (pentru ÎngerCretin):

Nu e vorba de mintit, e vorba ca tu sustii niste lucruri absolut imposibile din punct de vedere logic si fizic. Daca imi demostrezi tu, printr un calcul simplu, cum e posibil ca o masina sa faca peste 2 mil km in 12 ani eu tac din gura. Si sa nu vii cu absurdidati de genul ca masina a facu 600km in fiecare zi ca e imposibil asa ceva. nu face nimeni zi de zi 600 km.

| ÎngerCretin a răspuns (pentru suntserios):

Cum nu e posibil dacă tatăl meu chiar i-a făcut!?

| suntserios a răspuns (pentru ÎngerCretin):

Calcul matematic... atat vreau. Nu vorbe ca asa a facut tatal tau ca sunt doar bazaconii.

| suntserios a răspuns (pentru ÎngerCretin):

Inca calculezi?