| Anghelescu_Andrei_1994 a întrebat:

Salut oameni buni! Am un Yamaha Aerox, 70cc 2t, am mers cu el zilele astea ca s a mai incalzit putin, totul bine si frumos, pana cand am zis sa il alimentez cu benzina cu cifra octanica mai mare. Bun, a mers a tras mai bine ca na. am mers asa vreo 2 plinuri, cu uleiul in amestec in rezervor k pompa de ulei mi'a murit. Cum am pus inapoi benzina de 95, imi trage bine pana schimba viteza si fix dupa ce schimba viteza pot sa ii si cant ca nu mai vrea sa traga. Scuterul l am cumparat acum o luna ( la sh ) si n am avut probleme cu el. Filtru de aer carburatorul si bujia nu le am verificat, desi mi ar da semne ca trebuie curatat carb. Dar totusi nu mi'a facut faza asta pana sa ii schimb cifra octanica. Aveti ceva pareri? Tot respectul si asfalt uscat baieti!

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Posibil sa fie pompa de benzina infundata.
Atentie de unde pui benzina, daca pui de la ce benzinarii pui, la unele benzina este mai de slaba calitate chiar daca este tot de 95 si asa ajungi sa-ti strici scuterul.

| Anghelescu_Andrei_1994 explică:

Am pus doar de la Mol

| OldSoul a răspuns (pentru Anghelescu_Andrei_1994):

Trebuie sa desfaci si sa cureti carburatorul si tot odata sa verifici daca e functionala pompa de benzina.