| Matteo999 a întrebat:

Salut! Playerul meu auto scoate 50w pe 4 canale. Cand maresc volumul sunetul se distorsioneaza cu difuzoarele de fabrica. Daca le inlocuiesc cu niste difuzoare de w mai mari decat poate scoate playerul (de exemplu difuzoare de 100-200RMS) acestea se vor auzi clar cand solicit volumul maxim din player? Imi e teama sa ii iau difuzoare de genul si sa nu mearga gandindu ma ca acestea au stricta nevoie de voltaj mare ceea ce playerul nu ar putea oferi … asta e doar o logica din capul meu acum sa imi spuna care stie daca e asa sau nu. As dori sa primesc raspunsuri de la persoane care au habar despre ce vorbesc nu copy paste de pe chat gpt

1 răspuns:
| kalasnicov22 a răspuns:

Playerul tau ca orice player de pe planeta de 45W scoate doar 8W curati fara distorsiune, dupa aceea distorsioneaza si se aude aiurea.
Daca folosesti difuzoare mai mari se va auzi in continuare cu distorsiuni.
Un amplificator ar putea sa-ti rezolve problema.
Boxe noi si un amplificator mai puternic.
Gasesti chestii decente pe la dezmembrari.set de boxe si amplificator jbl, etc.
Bani putini, calitate buna, fereste-te de marci dubioase, mergi la sigur cu marci consacrate chiar si sh.
Ar trebui antifonate si usile.