| nicu23 a întrebat:

Salut poate sa imi spuna si mie ceva despre un opel vectra din 1991 are motor de 1. 8 benzina si nu prea are putere mototrul cat ar trebui sa aiba.Care ar fi cauzele pentru care motorul nu trage cum trebuie?

4 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Pot fi mai multe cauze.1.uzura motorului.2.reglaj prost al aprinderii, carburatorului.3.uzura ambreiajului.4.benzina sub cifra octanica recomandata si, pentru fraieri, mersul cu frana de mana trasa rolling on the floor

| RB26DETT a răspuns:

La anii ei are pe undeva de 70 cp, cand era noua avea pe undeva la 80-90 cp dar gandeste ca in timpul asta au mai murit cativa cai

| Azµre a răspuns:

Trebuie sa aiba undeva la 88 de cai modelul respectiv. Iar pentru faptul ca n-are putere poate sa fie compresia mica, bujiile sa nu functioneze corect, filtru de aer imbacsit, probleme cu injectia si asa mai departe pot fi multe cauze. Bafta! a da si benzina proasta laughing

| Rubyy02 a răspuns:

1.inlocuieste bujiile
2. pune in rezervor o solutie de curatat injectoarele pentru motoare pe benzina,
3.verifica catalizatoru si tobele de esapamenente sa nu fie opturate(inchise, infundate)
4.reglaj avans din delcou...cateva dintre care ar trebui sa le faci.