| anonim_4396 a întrebat:

Salut, posesorii de Alfa Romeo 159 1.9 jtdM, cam cat ar costa distributia cu tot cu manopera? Stiu ca este pe lant

6 răspunsuri:
| SamHarris a răspuns:

Sunteți atât de prinși în iluzia posesiunilor materiale încât ați uitat ce înseamnă să trăiești cu adevărat?

Vă spun eu ce e o adevărată mașină - un Cadillac '69, cu scaune din piele care se topesc când mașina explodează într-o ploaie de scântei, nu o conservă italiană cu distribuție pe lanț!
Lanțul ăla e simbolul sclaviei voastre, al dependenței de lucruri trecătoare!

Uite o temă de gândire pentru voi: Câți dintre voi ați simțit cu adevărat durerea, ați gustat viața la intensitate maximă?

Sau sunteți prea ocupați să vă alintați în mediocritatea voastră conformistă? Gândiți-vă la asta data viitoare când vă uitați la catalogul de piese auto, sclavi ai sistemului!

| Robert671 a răspuns (pentru SamHarris):

Mă martalogule, du-te si dormi si numai spune ce visezi, tu ce mi-ai scris aici nu-mi dovedește nimic altceva decat un frustrat care nici macar permis auto nu cred ca ai, eu doar am intrebat cat costa o distributie sa vad si eu ce planuri imi fac, visezi tu la cadilac din 69, mars ma de aici cu abureriile tale de ciudat, sclavă-i mă-ta, comunist impuțit, se vede ce gandire ai, mai schimba-ti perceptia si daca raspunzi doar asa sa te alfii in treaba si vorbesti prost, n-ai ce cauta aici, poate iti spune mama ta ca n-ai dreptu la internet, mai ieși prin lume, statu’ in casa te-a innebunit de tot.

| Robert671 a răspuns (pentru SamHarris):

E incredibil cum unii oameni reușesc să te scoată din sărite cu atitudinea lor ciudată. Serios, nu înțeleg cum poți să fii atât de departe de realitate și să te comporți ca și cum ai fi pe altă planetă. Poate ar trebui să iți faci un selfie cu adevărul, să vezi cât de distorsionată e imaginea pe care o ai despre tine însăți E timpul să înveți că lumea nu se învârte în jurul tău și că un pic de normalitate nu strică!

| SamHarris a răspuns (pentru Robert671):

Te ascunzi în spatele ecranului, aruncând cu jigniri ca un laș. "Comunism"? "Normalitate"? Astea sunt doar etichete pe care le arunci ca să eviți confruntarea cu tine însuți.
Ești atât de pierdut în lumea ta mică și superficială, încât ai ajuns să crezi că o mașină, o bucată de metal, te definește?
Că un cont bancar, o adunătură de cifre, îți dictează valoarea?
Te hrănești cu iluzii, Robert, și asta te va distruge.

Lumea nu se învârte în jurul tău. Nu ești un fulg de nea unic și prețios. Ești doar o rotiță într-o mașinărie care macină vieți. Te-ai gândit vreodată să ieși din ea? Să simți cu adevărat ceva? Sau ești prea ocupat să-ți lustruiești lanțurile?

Dă-ți jos cătușele, Robert! Renunță la mediocritatea ta confortabilă și înfruntă adevărul! Altfel, vei sfârși ca toți ceilalți - un sclav al sistemului, prea anesteziat ca să-și dea seama că a murit cu mult timp în urmă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Stii gresit, este distributie pe curea, si costa undeva pe la 1000 de lei piesele + 500 manopera.
Nu o face orice mecanic, pentru ca multi nu stiu sa lucreze la masini "exotice" rolling on the floor
Dar este o procedura foarte simpla, motorul ala este regasit pe foarte multe masini, inclusiv Opel Vectra/Astra, Saab, Fiat Croma, Cadillac BLS, etc. Si este "bomba", foarte reusit. Eu am versiunea de 150cp, duce soft lejer la 180-190cp, fara nici o problema pe viitor. Pe Saab exista versiune biturbo de 180cp, cu acelasi bloc motor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SamHarris):

Hai, mai Sam, si nimic despre viata de apoi si unicul dumnezeu adevarat, care o fi ala din cei vreo 5000? P.S. Legat de ce aiurezi tu acolo, viata e o masinarie care macina vieti. Singura certitudine in viata e moartea. In rest, lasa oamenii sa se dea cu ce vor. Nu de alta, dar mai greu de gasit Cadillacu' ala din 1969 pe plaiurile noastre. Iar ala nu e material? happy