| 000MadMAX000 a întrebat:

Salut prieteni,am cumparat recent o masina si are montate in portbagaj doua difuzoare insa nu sunt conectate si as vrea sa le conectez insa nu stiu cum, am nevoie de amplificator sau ceva? Multumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La bord ai o mufa cu 8 pini pentru difuzoare, identifici firele pentru difuzoarele din spate, si le prelungesti pana in spate, la difuzoare. Sa respecti + si -.
Uite aici o schema cu mufele ISO, banuiesc ca din astea ai:
http://www.fiatforum.com/gallery/data/500/iso_wiring.jpg
Partea B e cu cele 8 fire pentru difuzoare.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce masina e?
Cu mici exceptii, cam toate masinile dupa 1990 au cate 4 difuzoare, si fire pana la ele. Difuzoarele au de obicei cate o mufa in spate, unde se conecteaza cablul ce vine de la radio. Deci, probabil trebuie sa cauti acele cabluri, si sa le conectezi pur si simplu.
Daca e o masina mai veche, probabil acele difuzoare sunt montate de un fost proprietar, si trebuie conectate cu cablu pentru difuzoare, la radioul din bord, sau la un amplificator.
Cam toate radiourile auto au cate 4 canale de amplificare, deci se pot conecta 4 difuzoare la ele, nu ai nevoie neaparat de un amplificator.

| 000MadMAX000 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut,e un Ford Fiesta 1.25 din 2003, sunt montate de fostul proprietar, nu sunt expert insa mi se par cam puternice pentru radio: https://shop.carelectronicsnottingham.co.uk/......r-6x9.html astea sunt.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru 000MadMAX000):

Merg si pe un player mai 'sanatos', nu e de speriat.
Ceva pe care scrie 4x40W sau mai mult, cu o putere reala undeva pe la 4x15W, e suficient pentru a se auzi bine. Aia 175W nu sunt reali, nici la difuzor. Pariez ca se prajeste si la 50W reali, la volum mai mare.

| 000MadMAX000 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am un Kenwood KDC-152 e 50w 4 canale, vreo idee cum as puea sa le conectez, adica cum sa le fac cablajul si la ce sa e leg?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru 000MadMAX000):

La bord ai o mufa cu 8 pini pentru difuzoare, identifici firele pentru difuzoarele din spate, si le prelungesti pana in spate, la difuzoare. Sa respecti + si -.
Uite aici o schema cu mufele ISO, banuiesc ca din astea ai:
http://www.fiatforum.com/gallery/data/500/iso_wiring.jpg
Partea B e cu cele 8 fire pentru difuzoare.