| Teo026 a întrebat:

Recent mi-am cumparat o motocicleta Honda Cbr 125 aproape noua. Are la bord 2800 de km. Urmeaza sa ii fac schimbul de ulei si nu stiu ce ulei sa cumpar. Sa merg pe 5w40 sau 10w40?

4 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Mergi cu unu cu vâscozitate ridicată 15w40 recomand.

| Teo026 explică (pentru Anonimuserr):

E prea vascos. Sigur o sa se auda urat motorul la rece. Stiam ca 5w40 e pentru motoarele mai noi, 10w40 pentru alea mai uzate. Alea mai uzate ar manca mai mult ulei daca ar pune 5w40.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Teo026):

Un ulei bun sau foarte bun este cel care are punct de congelre mare și vâscozitate redicată. Eu cel puțin așa am învățat pe la emcanică demult.

| momoneko69 a răspuns:

10w40