| Aries a întrebat:

Salut, revin cu o alta problema de la masina, care inca a ramas nerezolvata, pentru ca nu prea am chef si timp sa ajung pe la service. Deci: se opreste motorul in mers, mi-a spus cineva ca am dop de gheata pe instalatie, am pornit-o, am plecat la drum si i-am dat tare spercand ca poate poate scap de dopul ala de gheata.La 100 de km/h mi s-a oprit motorul, am avut noroc si am reusit sa opresc facandu-i o singura data mai puternic talpa franei si reusind sa trag pe dreapta.Acum incerc sa o pornesc dar povestea se repeta, cand o porneam nu o puteam trece de 2000 de ture nici pe gaz nici pe benzina, oprindu-se motorul in conditiile in care eu o turam.Acum partea interesanta pe care am observat-o este ca atunci cand reusesc sa o fac sa mearga normal ( nu stiu cum, o face singura), observ cum se brumeaza plamanul acela de gaz, practic ingheata cand turez masina.Eu ma gandesc ca pierde gaz pe acolo ca si miroase, dar ciudat e ca aceeasi problema o are si - doar pe benzina. Aveti vre'o idee ceva, sau trebuie sa vizitez serviciul? Multumesc

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Dop de gheata, nu cred. Mai repede este vorba de aprinderea electronica sa bobina de inductie. Nu este vorba de parte mecanica. Pa!

| AdrenalinaPuraLaMaXim a răspuns:

Apa in instalatie...desfaci teava care vine de la revezervor la carburator.trece prin filtru si tu desfaci mai intai filtrul. sufli pe teava si vezi daca se aude... daca mai ai intrebari intreabawinking

| IF88MDL a răspuns:

Schimba filtru de aer si cel de benzina,daca nici asa nu merge inseamna ca e pompa de benzina,ai mers cu putina benzina in ea,pe rosu,si a tras gunoaie in pompa si s-a blocat, schimba pompa si da rezervorul jos si spala-l! succes, MDL