| andrey2012 a întrebat:

Revin cu o intrebare legata de masina mea, un opel astra.Problema e aerul conditionat.Caldura merge foarte bine, la temperaturi foarte scazute aerul se incalzea destul de repede insa cand schimb pe aer rece acesta sufla la aceeasi temperatura cu aerul de afara! Deci, care ar putea fi problema? Imi spunea cineva ca e posibil sa se fi scurs agentul frigorific motiv pentru care aerul nu se raceste.Sa fie asa?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sau trebuie incarcat cu freon, e acel lichid care se baga in conductele de racire a motorului totodata asigurand aer aconditionat pe timp de vara, la orice atelier specializat iti incarca si nu e scump deloc.

| stefan110310 a răspuns:

1. verifica freonul si instalatia( compresor + conducte); 2. iarna aerul conditionat nu prea porneste deoarece multe compresoare de aer conditionat au un senzor de temperatura si sub x grade nu porrnesc; 3. tu dai drumu si la caldura si AC? butonu de cald rece trebuie sa fie pe rece.

| Furnicutza a răspuns:

Da. Daca iti apare beculetul ala(portocaliu daca imi aduc bine aminte) cum ca a pornit aerul conditionat, inseamna ca nu mai ai freon in tevi.Si e cam nasol pentru ca probabil s-a spart teava undeva.

| Bobo_SEE_LEE_MEE_1985 a răspuns:

Nu mai ai freon. costa circa 150-180 lei.