| Robert671 a întrebat:

Salut, s-a întâmplat vreodata sa gresiti in traffic fata de pietoni? Sa nu fiti atenti si nu le-ați acordat prioritate pe trecere?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

S-a mai intamplat.

| DandG2304 a răspuns:

Se mai intampla, in special daca e pe bicicleta si vine in viteza. N-ai ce sa faci, se mai intampla.

| Robert671 explică (pentru DandG2304):

Haide sa ti povestec ce am patit eu, am iesit dintr un lidl din parrcare, si mi s-a lasat ambreiaju la passat si nu se mai ridica si eram concentrat acolo sa apas pe el poate isi revin si a revenit si cand am trecut nu am mai fost atent aa opresc ca ma enervase ambreiaju, si nu stiu cum sunt alti soferi dar eu ma straduii sa nu greșesc si sa fiu cat mai corect in traffic si pe mine mă macină cand se intampla ceva de genu

| DandG2304 a răspuns (pentru Robert671):

Daca s-a lasat ambreiajul inseamna ca s-a dus (nu stiu foarte bine mecanica, dar trebuie schimbat). Greseli face oricine, preferabil este sa nu faci foarte multe intr-un timp scurt si sa nu fie ceva grav (gen intri in cel din fata). Chiar astazi un biciclist statea pe mijlocul trecerii de pietoni (2 benzi pe sens) si astepta sa treaca masinile ca sa poata avansa. Pietonii aveau rosu, dar nu i-a pasat.

| Robert671 explică (pentru DandG2304):

Nu fac ceva grav, am 7 luni de permis si merg foarte bine, dar m-a frustrat pe mine din cauza la ambreiaj ca am gresit eu

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu sunt pieton si sincer pana de curand chestia asta cu prioritatea pe trecere am crezut ca e optionala laughing adica eu merg prin Bucuresti si am observat ca nu toate masinile acorda prioritate. Eu stiu asta asa ca nu ma arunc pe trecere ca in piscina cum fac unii inconstienti (de altfel au fost multe accidente din cauza asta) ci fac 2-3 pasi si astept sa incetineasca masinile dar soferii desi ma vad, trec in viteza gandindu-se "lasa ca trec repede pana inainteaza asta"

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, am patit-o de cateva ori, in toti anii astia.
D'aia recomand pietonilor si biciclistilor sa-si pazeasca pielea, mai presus de "am prioritate". Ca mie mi-e tot una, daca pocnesc vreunul, sau nu. E din culpa, e prima abatere, in maxim 2 ani sunt din nou sofer, si nu ma doare nimic.
PS: Am ferit mai multi pietoni neregulamentari, decat am pus in pericol. Si nu vreau un trofeu pentru asta, mi se pare obligatoriu sa ferim atunci cand avem posibilitatea. Ca tuturor ne vine randul, atat la gresit, cat si la evitat pe cei care gresesc la randul lor.