| Andreivs19 a întrebat:

Se mai poate face permis pentru masina la 16 ani?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate obtine, daca masina se incadreaza la categoria B1, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Se poate. Nu trebuie sa te duci nicaieri. citeste aici: http://www.wolterskluwer.ro/......-vehicule/

| StefanCosmin a răspuns:

Da, du te la scoala de soferi sau la sectia de politie si te interesezi acolo, mi se pare ca nu poti sa tii iei decat masina sub 1000 cmc

| Mihai1810 a răspuns (pentru StefanCosmin):

Cine va informeaza? La 16 ani poti conduce motoare sub 500 cmc. Daca ar fi valabila prostia pe care ai spus-o tu ar insemna ca poti conduce logan la 16 ani.

| StefanCosmin a răspuns (pentru Mihai1810):

Logan ul are 1400 cmc, dar ma rog

| suntserios a răspuns (pentru StefanCosmin):

Loganul are si motoare de 900cmc ba mai mult nu mai are deloc motoare de 1.4 de vreo 4 ani.

si nu ai voie sa conduci masini sub 1000cmc, exista cu totul alte restrictii pentru categoria B1. Informeaza te inainte sa ii dezinformezi pe altii

| Mihai1810 a răspuns (pentru StefanCosmin):

Loganul de acum 10 ani are motor de 1400cmc, cele din prezent au motoare de 900cmc si 1200 cmc pe benzina si 1500 cmc pe motorina. Nu mai vorbi daca esti pe langa problema.

| StefanCosmin a răspuns (pentru Mihai1810):

Sincer nu prea ma intereseaza Logan urile, am vorbit doar de ceea ce stiam

| Mihai1810 a răspuns (pentru StefanCosmin):

Nu te intereseaza loganurile, dar mai mult multe masini sub 1000 cmc pe care nu le poti conduce la 16 ani. Data viitoare informeaza-te inainte sa dezinformezi lumea.