| NaturalLl a întrebat:

Se poate modifica volanul unei masini? De exemplu daca imi iau un BMW si nu imi place volanul, il pot inlocui cu altul care imi place (doar un exemplu)? Nu sa inlocuiescc de pe dreapta pe stanga, pur si simplu sa il inlocuiesc.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Da, cel mai adesea se pot schimba.
Dar trebuie sa cauti un volan compatibil ca prindere, restul se adapteaza.
Cel mai bine ar fi sa vezi daca acel volan a fost disponibil pe modelul tau, daca a fost disponibil de fabrica pe modelul tau se poate adapta si monta cu minimul de efort.
Problemele apar cand incerci sa adaptezi un alt volan care nu a fost disponibil pe acel model.
In unele cazuri se potriveste totul, eventual doar trebuie sa modifici mufa de la airbag. In alte cazuri trebuie sa schimbi spirala volanului si sa faci si alte adaptari pentru a fi totul functional.
Ca idee cel mai adesea daca vei schimba un volan cu unul de pe o generatie mai noua comenzile de pe volan nu vor functiona.
Iar daca vrei sa treci de la un volan fara comenzi la unul fara comenzi in unele cazuri este nevoie de facut unele modificari pentru ca acestea sa fie functionale.
Ca idee, pe VW-urile mai noi de 2001 se potiveste aproape orice volan de pe modelele mai noi, prinderea fiind aceeasi, desigur mai putin comenzile de volan, deoarece unele masini nu au toate functiile necesare pentru ca acestea sa fie functionale.

1 răspuns:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Se schimba cu altul compatibil in 10 minute.