| Nimsoc94 a întrebat:

Stie cineva cam cat se da mita pentru a lua traseul la scoala de soferi categoria B?
Mentionez ca pe judetul VRANCEA!

Răspuns Câştigător
| SuntCumVreauEu a răspuns:

Frate trezeste-te si iesi afara din casa pentru a da guvernu si sistemu jos, daca vrei sa te ridici la un nivel de trai mai bun, fa ceva pentru tine. Nu ai inteles ca asta e sistemu? El nu este singuru care vrea sa dea spaga si nici ultimu? Vrei sa schimbi ceva. Fa-o dar repede ca observ ca te grabesti. Multi dam spaga frate daca tu nu o faci treaba ta. Asta e adevaru. Trezeste-te

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ai cum sa dai, fara instructor daca ii cunoaste bine el da ceva dar si lui ii ramane o parte iar alta belea e de cine nimeresti. Eu am trecut la camion si autobuz cu un 2 politai buni.

| Minks a răspuns:

Asa ma, cumparati permisele ca si cum ati cumpara paine. E viata voastra in joc fratilor, nu va jucati cu chestiile astea. Daca examinatorul considera ca nu-l meritati, inseamna ca asa e. Eu l-am luat din prima, pe bune, deci se poate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sper sa nu ma intalnesc niciodata cu din astia ca tine in trafic.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

In Bucuresti, giurgiu = 400 de euro

| AgathaRo a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Te mai miri ca sunt accidente sau orasul este prea aglomerat.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru AgathaRo):

Pai daca dai spaga inseamna ca te indoiesti de calitatile tale, eu am luat B, CE, D- numai din a doua incercare

| AgathaRo a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Daca dai spaga inseamna ca nu esti apt sa conduci/manevrezi un vehicul corespunzator.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru AgathaRo):

E parerea mea si o sustin, nu sunt in stare sa-l iau pe bune inseamna ca nu sunt pregatit

| AgathaRo a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Aici vreoaiam sa ajung. Las ca mama si tata alimenteaza buzunarele cumpara bemwe-uri puternice, iar a 2-a zis parintii isi plang copii.Am vazut multi ratati care erau in sensul giratoriu (nu intersectie rotunda) si imi acordau prioritate eu care urmam sa patrund in sensul giratoriu explica din 2-3 cuvinte cum si-a dobandit permisul aceea persoana?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru AgathaRo):

Nu-i nimic asta eu am vazut cum dadea cu spatele in sensul giratoriu

| njohn a răspuns:

Toti sunt niste hoti, orele alea 15 de condus cam doua luni au durat, o zi da 10 nu, mai am putin si mi se termina anul si abia am dat 1 data; deci toti sunt corupti, numai mita vor

| AgathaRo a răspuns (pentru njohn):

30! nu 15, 15 sedinte a cate 2 ore, practic tu conduci 1:40 minute din care restul pana la 2 ore faci pauza asa scrie in regulament.

| njohn a răspuns (pentru AgathaRo):

30 de ore si 15 sedinte, scuze n-am fost atent

| njohn a răspuns (pentru njohn):

Plus ca am mai luat inca 6 sedinte in plus ca sa fiu sigur; dar degeaba

| JASMYNA88 a răspuns:

dar de ce sa dai mita? mai bine du-te pe un drum (care sa nu fie public) si exerseaza acolo cu o masina sau mai bine platesti niste ore in plus de conducere! decats a dai mita. risti sa vrei sa dai mita si te trezesti ca dai un politai al dracului si nu mai pupi permis veci si mai te alegi si cu dosar penal pentru dare de mita. nu te prosti!

| Nimsoc94 explică (pentru JASMYNA88):

Nu exista politisti ai dracului. Toti sunt corupti!
Si conduc destul de bine, chiar si instructorul mi-a zis asta. Dar in Vrancea niciodata nu vei auzi pe cineva sa zica ca a luat permisul fara bani din prima!

| AgathaRo a răspuns (pentru JASMYNA88):

Iti sustin ideea.

| Sk1j4 a răspuns:

Daca si la oras iti trebuie ajutor si incerci cu bani, atunci de ce mai faci scoala de sofer? E cea mai mare prostie sa dai bani pentru asa ceva

| SuntCumVreauEu a răspuns:

Ce ai mah cu 400E ai tai, Baga mah frate 100E in dosar cand il deschide sa iy ranjeasca fata. Noroc

| AgathaRo a răspuns (pentru SuntCumVreauEu):

Cum te-ai gandit sa bagi in dosar daca ai cel putin 1 martor in masina? Cand dai sala si esti admis dosarul ramane la ei in dulap pana la sustinerea probei practice. Dimineata toate dosarele sunt repartizate pe examinatori.

| SuntCumVreauEu a răspuns (pentru AgathaRo):

Amice am dat de curand acea proba practica, nu stiu cine iti a spus tie ca dosarele raman la ei, Toti politisti de la probele alea stiu cum sa ia bani, sau traesti pe luna si crezi ca ei sunt corecti si traiesc din salariu? Gandeste-te ca multi din ei conduc masini la care noi visam si stau in case pe cere le consideram (Cea mai tare) si zicem (Asta sigur e prin politica) fara a ne trece prin cap ca ei au salarii de maxin 30 de milioane(Lei vechi) Multumesc

| AgathaRo a răspuns (pentru SuntCumVreauEu):

Da... sigur cel putin la drpciv Brasov am vazut dimineata la prima ora la 8:20 cum se dezsigileaza dulapul cu dosarele candidatiilor. Cand sa ma reprogramez pentru sustinerea examenului de proba practica am mers mai devreme pentru a evita aglomeratia.
Multi dau "mici atentii" fiindca nu au nici o treaba la condus.
Soferii de azi, cadavrele de maine. Asta-i adevarul fara suparare dezcurajati spagiile sa putem si noi ridica putin nivelul trai in Romania.

| SuntCumVreauEu a răspuns (pentru AgathaRo):

Frate trezeste-te si iesi afara din casa pentru a da guvernu si sistemu jos, daca vrei sa te ridici la un nivel de trai mai bun, fa ceva pentru tine. Nu ai inteles ca asta e sistemu? El nu este singuru care vrea sa dea spaga si nici ultimu? Vrei sa schimbi ceva. Fa-o dar repede ca observ ca te grabesti. Multi dam spaga frate daca tu nu o faci treaba ta. Asta e adevaru. Trezeste-te

| SuntCumVreauEu a răspuns:

Treziti-va ca nu este nici primul si nici ultimu care da bani pentru asa ceva. Omu a intrebat pentru simplu fat ca a auzit sau stie pe cineva care a facut asta

| Lapusan_Angi_1973 a răspuns:

Sa va spun si eu ceva,ca nu degeaba am ajuns pe pagina asta,in primul rand eu trebuie sa dau zilele astea examenul la categoria C si deci... eu pentru prima data cand ma urc la volanul unui autocamion si credeti-ma ca conduc foarte bine ca prima data mi-a spus si instructorul,dar mi-a mai spus ca oricum as face tot o sa pic examenul,si il intrebam de ce,el raspundea ca nu ai cum sa il iei din prima oricat de bine mergi,wtf? cum adica,pana la urma mi-am dat seama de fapt care este cauza,si i-am pus intrebarea cat domle? cat costa sa il iau din prima, si bineinteles ca nu a vrut sa spuna deocamdata probabil pana ce ii voi fi mai de incredere. oricum ideea ati inteles-o,cum spune el trebuie sa mancati roata ca sa luati din prima,eu credeti-ma ca sunt foarte mirat,pentru ca este pentru prima data in viata mea cand sunt in situatia asta de a da mita sau Iasi manca de viu cu legea,as alege a doua optiune dar ma tem ca legea tine tot cu ei,pentru ca dragi mei sunt toti pe o mana,asa ca am vazut mai sus ceva comm cum ca nu esti sofer daca iti ei permisul pe bani,nu intodeauna ii drept,sunt si care intr-adevar sunt praf,varza,pe dinafara, dar va mai spun o data la mine nu e cazul, un sfat ceva, oricum eu ma gandesc sa dau un fel de mita, ca mult nu imi permit nici eu, nu sunt in bani sa zic asa.