| Thcckktdcbb a întrebat:

Salut, știe oare cineva dacă am fost oprit de radar și am primit amenda dar masina nu e pe numele meu oare mai pot pleca în alta tara?(am auzit ceva de genu ca dacă ai amenzi pe tine nu poti).

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti pleca linistit, la granita se verifica doar sa nu fii dat in consemn.
Amenzile neplatite nu sunt motiv de dat in consemn/limitare a deplasarilor, decat daca sunt foarte mari si de foarte mult timp, esti dat in judecata si eventual condamnat. Abia atunci poti fi cautat/ti se poate interzice parasirea tarii.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru amenda de radar nu are relevanță a cui este masina, procesul verbal se întocmește întotdeauna pe numele pe numele șoferului.
La plecarea din țară nu se verifică ce amenzi ai luat, nu exista o asemenea interdicție.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cate puncte ti-au luat de pe permisul ala, ca de ai ramas fara puncte atunci ai permisul suspendat si nu poti sofa nicaieri.
Atentie si cu amenzile neplatite!

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand amenda o iei tu nu mașina.

In al doilea rând cine te a prostit că nu mai poți ieși din tara?