| tomorrowland2015 a întrebat:

Salut stiu ca tot v-am batut la cap cu problema mea dar am mai citit pe aici si am ales niste masini si as vrea sa stiu care vi se pare voua mai potrivita pentru un incepator. Precizez ca vreau masina pentru plimbari (drumuri scurte) si taxe cat mai mici.

http://www.autovit.ro/fiat-bravo-C35749010.html

http://www.autovit.ro/opel-astra-C35428524.html

http://www.autovit.ro/chevrolet-aveo-C35672133.html

http://www.autovit.ro/skoda-superb-C35606003.html

http://www.autovit.ro/ford-fiesta-C35736207.html
Multumesc

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Renunta la skoda aia cu motor mare si volan pe dreapta mai ales ca esti incepator.

Eu as merge pe fiesta, cea mai fiabila de departe

| MariusF23 a răspuns:

Fiatul sau Fordul. Opelul e obosit clar la interior, Skoda e cu volan pe dreapta, Chevroletul te faci sandwich in caz de.

| RandomQuestionsAndAnswers a răspuns:

Ar fi duel intre Ford si Fiat, deoarece ambele sunt micute si bune pentru oras. Consumul este apropiat, as merge pe Fiat, mai elegant si este parca mai micut, numai bun pentru. incepatori. Bafta!happy

| AndyPeScurt a răspuns:

OPEL ASTRA, cea mai buna alegere.

| RB26DETT a răspuns (pentru AndyPeScurt):

Sa mergi ca si cum ai merge cu tractorul? Ford fiesta bate opelu de nu se vede laughing la tot! Pe cand cu opelu cr cr pr pr, fiind si greu, fiesta il face de nu se vede! O fi incepator dar nici masina cu 60-80 de cai sa nu-ti iei! Poate ca merge doar prin oras, asa da, dar daca iesi din oras si ai de urcat un dita mai dealu sau trebuie sa depasesti ca doar nu stai sa mergi in spatele unui tir cu 40 km/h cand limita e 90, pana depasesti cu opelul ala stai mult si bine! La fiabilitate tot fordul il prefer, mai ales pentru ca este benzinar, nu-l chinui cu un diesel din start! Diesel-urile sunt mai costisitoare la intretinere decat benzinarelewinking si daca e opel nu! macar daca era un vw cu 1.9 tdi dar nu opel... astra g stiu cum merge, destul de ciudata, nici nu e prea confortabila la drum lung, nu se prea baga si pare intotdeauna o masina puturoasa, designul exterior este probabil putin mai evoluat, pare sa arate mai binisor decat fordul dar la interior prefer fordul! Deci ford din nou deoarece stai in masina si nu pe masina laughing, nu vad cu ce ar fi mai bun un opel decat un ford. Fordul este mai micut si mai puternic, va iesi din situatii dificile destul de usor, urci dealul si vezi pe unu cu astra g ca merge cu 30 km/h, nu stai cu 30 km/h la deal, depasesti si mergi mai departewinking cel putin asa fac cu volvo meu, trec pe langa ei de zici ca nici nu se misca laughing eu de exemplu am inceput cu un volvo v40 din 97 cu 136 cai! Nu, nu am rupt garduri, nu am facut niciun accident, nu m-a mancat talpa prin localitate/oras, am si eu televizor acasa si vad o gramada de incepatori ce se dau mari si ajung la stiri. Eu am preferat o masina puternica deoarece stiu ce inseamna mersul cu masina, la noi in tara iti trebuie masina cu motor cat de cat bun sa te descurci in trafic si sa nu fii codas, sa te depaseasca pana si astia cu tractorul la deal! [nu incurajez pe nimeni sa mearga prea repede doar ca sunt unii care chiar daca vor, nu pot mai mult de 30-40 la deal, in timp ce unii schimba 2-3 trepte inferioare eu in caz de depasire schimb treapta inferioara sa ajung pe la 4000+ rpm ca de acolo intru in zona de cuplu maxim si ma duc spre puterea maxima, iti dai seama cum trage! nici nu simte dealul] A mea e mai batrana decat acel fiesta dar si mai greoaie! Acel fiesta cu 90 de cai zboara! Este perfect micut, elegant, usor de manevrat etc. o astra g care e masina mare si greoaie cu 80 de cai [e diesel, stiu, are cuplu mai mare decat fiesta dar cat poate sa aiba? de geaba] Pune un incepator sa faca o plecare in rampa cu o masina puternica si pune alt incepator sa faca o plecare in rampa cu o masina mai slaba [nu vreau sa compar care fuge mai tare ci care reuseste sa plece mai usor! ] Eu cu a mea plec in rampa foarte foarte usor! Am plecat cu un 1.2 si era sa-mi moara motorul. Daca esti atent si respecti regulile de circulatie si nu incalci legea atunci de ce nu o masina mai puternica dar daca-l vezi ca vrea sa se dea mare ca el e mai rapid si mai tare decat toti da-i un 1.2! Poate chiar un aixam sa-i treaca de teribilism! Nu-ti recomand masina cu tractiune spate ca incepator! nu-ti recomand o masina cu mai mult te 140 cai putere ca incepator, 140 e cam mult, a mea este masina de lux, mai mult masina de familie, felul in care accelereaza, demarajul etc. sunt pentru confort, nu sportivitate! Pana in 4000 rpm accelereaza ca o astra g 1.6, dupa ce trec de 4000 rpm il las in urma de crede ca sta pe loc! folosesc puterea motorului in depasiri, decat sa stau 10 secunde sau mai mult in paralel cu masina/tir-ul sau mai stiu eu ce depasesc mai bine in 5-6 secunde am si trecut in fata lui! este o diferenta foarte mare! Si aici este o diferenta mare intre teribilisti si cei ce stiu sa foloseasca puterea motorului! teribilistii care-l folosesc sa se dea mari si cei ce au cu adevarat nevoie de putere ca stiu si eu, mai agata o remorca de masina si au de trecut muntii si totusi sa nu te faci de ras urcand cu a 2-a... eu pana si cu remorca depaseam masini mici la urcare laughing cu o astra g 1.7 diesel daca-i mai pui si remorca poti spune ca ai o dacie veche care abia se taraie.
Ford fiesta, alegera mea! 90 de cp pentru masinuta aia sunt perfecti! motor mic, consum mic, masina buna, arata bine, confortabila, pare mai 'optimista' decat astra g care la interior este mai monotona, mai seaca.

| Altadata a răspuns:

Dupa mine pentru un incepator ar fi dintre toate aceste masini fiatul ar fi cel mai bun deorece e micut si totusi putin mare si aratos nu scrie cati CP are dar are undeva pe la 90 destui pentru un incepator care vrea sa dea putina "blana" si are si taxe destul de mici. Acum nu prea cred ca km sunt chiar reali probabil are undeva pe la 160000

| CosminALX a răspuns:

Cam ce buget ai? Cati km faci cu ea pe zi? Esti dispus sa pleci in excursii cu familia/prietenii (la mare, munte, etc)? Nu te mai uita dupa an ca pot fi masini si din 2013 cu rugina pe ele happy

| ionutg7 a răspuns:

Skoda sau Chevrolet

| andreimădă00 a răspuns:

Deci voi insinuati ca un 1.4 diesel bate un 1. 7diesel?

| suntserios a răspuns (pentru andreimădă00):

Nu a comparat nimeni performantele motoarelor, ci masinile in general, oricum la cerintele lui 1, 4 ala e mult mai potrivit. Sigur are un consum mai bun mai ales ca masina e mai usurica