| idontknow222 a întrebat:

Salut.
Sunt in acel moment in care invat sa conduc si ma mai lasa tata la masina din cand in cand, masina "mare" pe care o conduc mai des si e disel, ma rog, cateva sute de metri odata la cateva saptamani, iar cea "mica" pe care am condus-o de 2 ori pana acum si e pe benzina.
Cu cea pe disel m-am obisnuit si pot spune ca stiu plecarea de pe loc foarte bine dar la benzina am o bataie mare de cap. Am fost pe camp cu tata sa invat si cand o bagam in treapta 1 si apasam pe acceleratie in timp ce ridicam ambreajul, imi scadeau turatiile de parca cand ridicam ambreiajul scadeau si turatiile si de asta prima data mi-a murit motorul, tata nu stie de loc sa explice si nici nu am stat mult ca sa ma lamuresc.
Chestia pe care o simteam cand ridicam ambreiajul la benzina e adevarata sau doar mi se pare?
Si cum se procedeaza la plecarea de pe loc la benzina? La disel se ridica pana simti ca se cupleaza rotile si tin pana incepe sa plece, la benzina tot pana se cupleaza rotile tin si dupa apas acceleratia, sau cum?

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Pai, e simplu in termeni tehnici, diselu pleaca doar din ambreiaj, doar l-ai ridicat si ai plecat.La asta nu se intampla nimic, nu porneste 1 cm daca ridici doar ambreiajul. Deseori o turez foarte tare(adica apas ambreiaju bag viteza 1 si in timp ce iau picioru de pe ambreiaj acelerez fffff usor usor usor usor) intelegi? eu asta fac, uneori mai imi moare si mie motorul, dar se invata in timp asta happy la inceput murea motoru cacalau, insa cu timpul din ce in ce mai putin

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La benzina apeși accelerația in timp ce ridici ambreiajul

| Liviu a răspuns:

Nici eu nu stiu sa explic, eu am facut scoala pe disel, si mi-am luat benzina, vai de capu meu ce trag laughing dar in 2 3 zile te obisnuiesti, asa e si la mine, acum a inceput sa numai imi moara motoru deloc, inveti turatiile, dupa ureche etc.

| idontknow222 explică (pentru Liviu):

Spune-mi cum pleci tu de pe loc te rog

| Liviu a răspuns (pentru idontknow222):

Pai, e simplu in termeni tehnici, diselu pleaca doar din ambreiaj, doar l-ai ridicat si ai plecat.La asta nu se intampla nimic, nu porneste 1 cm daca ridici doar ambreiajul. Deseori o turez foarte tare(adica apas ambreiaju bag viteza 1 si in timp ce iau picioru de pe ambreiaj acelerez fffff usor usor usor usor) intelegi? eu asta fac, uneori mai imi moare si mie motorul, dar se invata in timp asta happy la inceput murea motoru cacalau, insa cu timpul din ce in ce mai putin

| DaniTDCI a răspuns:

Calci ambreiajul, bagi in viteza 1, iar in timp ce lasi ambreiajul usor incepi sa accelerezi putin, iar ca sa nu bruschezi masina cand pleci de pe loc nu ii dai drumul dintr-o data, dupa ce ai inceput sa pornesti foarte incet il menti asa cateva secunde apoi ii dai drumul usor la ambreiaj, sper ca ai inteles

| Treaem24 a răspuns:

La benzina in timp ce ridici un picior cu celălalt apesi