| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Salut.Sunt in căutarea unei mașini, Sh binenteles.
As dori sa-mi dati sfaturi...ce sa verific la mașină ...in ce moment al tranzacției trebuie sa ii înmânez banii proprietarului etc.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ceri numarul VIN si il verifici cu car vertical sa nu aibe km manipulati, dauna pe caz de accident, si alte pagube. Ideal e sa mergi cu cineva care stie sa evalueze o masina - daca nu ti se faciliteaza VIN-ul inchide-i telefonul in nas si spune-i ca e samsar neserios. Mai mult de atat spune-i ca vrei sa verifici masina in carvertical sa faca pipi pe el in caz ca ascunde ceva. Cumpara ceva din reprezentanta cel mai bine (daca ai bani) sau ramai calator pe bus/troleu/tramvai fiind alternativa. Acolo sant cele mai fiabile optiuni, hyundai a incercat sa tepuiasca pe ala de la masinapotrivita dar a verificato in carvertical si i-a prins cu daune la masina. La reprezentanta ideal e sa verifici masina pe plataforma care o ridica sa vezi sub ea daca are rugina, scurgeri etc. apoi la bord sa mearga toate functiile, usiile, gumele garniturile si becurile sa mearga bine, geamurile. Apoi un test drive stergatoare de verificat schimbatorul pedalele volanul vezi cum se poarta si decizi.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru mgtow):

Asta aveam in plan sa verific in prima faza mașina pe carvertical, apoi când mă întâlnesc sa o iau sa mergem la un service ales de mine pentru verificare mai amănunțite.Sa presupunem că inspecția tehnică la servici iese ok.Ce passi trebuie sa urmez pentru a continua tranzacția că sa nu fiu predispus la o țeapă sa altele.

| mgtow a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Sa te mai uiti la motor conteaza mult. Ideal e sa cauti masina la un tip intre 40 - 50 de ani pentru ca aia nu fac modificari si cred ca isi mentin bine masiniile.

Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand trebuie sa verifici daca proprietarul din actele masinii este acelasi cu cel din buletinul vanzatorului.
In al doilea rand, platesti unui specialist service 1-200 euro pentru o verificare tehnica riguroasa.
Dupa ce vanzatorul si masina a trecut de "examenele" de mai sus, poti sa-i inmanezi bani (integral sau partial, cu plata in transe stabilite de comun acord, eventual conditionate).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Youtube canalul masinapotrivita. Cu asta se ocupa omul. Te uiți la cateva video-uri si iti faci o idee.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iei un mecanic cu tine, cea mai buna varianta.
Banii ii dai dupa ce iti aduce vanzatorul contractele stampilate de la primarie, atunci iei si masina.
Alti mecanici cer si 100 de euro pentru jumatate de zi, eu nu iau mai mult de 50-100 de lei pe aceeasi treaba. Fac si diagnoza in banii aia.