| anonim_4396 a întrebat:

Salut,sunt inceptor, am permis de doua luni, si uneori nu s atent la semnele de circulație, si imi fac griji din cauza asta

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca trebuie sa-ti faci griji mari la semnele de circulatie, ca de ele depinde siguranta ta dar si viata celor din trafic sau de pe trecerile de pietoni.
Te sfatuiesc sa conduci mai incet si sa conduci pe banda de langa trotuar, ca sa nu incurci circulatia, dar sa inveti sa te uiti intotdeauna la toate semnele de pe strada, fiind in orice secunda gata sa opresti, in caz ca trebuie sa cedezi trecerea sau sa acorzi prioritate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O să capeți experiență ai o să fii mai atent.

| sierra1 a răspuns:

Ai asigurare valbilă? (rca și de viață)

| Robert671 a răspuns (pentru sierra1):

De ce ma iei la misto, daca eu intreb serios, poate au fost si altii incepatori si au trecut prin momente d astea uneori

| sierra1 a răspuns (pentru Robert671):

Repet: ai asigurare?

(după creierii tăi a avea asigurare e "la mișto" in condițiile in care spui despre tine că "nu s atent la semnele de circulație"? )

| Liviu a răspuns:

E normal, toti am trecut prin asta, dupa ce am luat permisul, conduceam doar pe strazi unde nu e asa trafic,o iei pas cu pas. Prima data cand conduci trebuie sa le gandesti,nu poti sa le faci automat,stai si gandesti cui dai prioritate,de ce,pe cine lasi sa treaca,daca ai timp sa treci,daca nu, pas cu pas vei ajunge sa le faci din instinct. Nu te grabii,ia-o usor,si usor cu viteza,toti am fost incepatori,important e sa nu te grabesti. Daca crezi ca nu ai loc sa treci pe langa cineva, doar stai pe loc,si ceilalti se vor strecura,multe persoane uita de unde au plecat,nu te grabii, nu te descuraja, si incearca sa conduci cat mai mult, la scoala prima data ai invatat literele, apoi sa citesti pe silabe, apoi cuvinte/propozitii, etc. Asa e si la sofat. Nu ai cum din prima

| EdwinCT a răspuns:

Condu incet. Daca esti claxonat nu te agita si ignora, multi sunt frustrati. Nu trebuie sa ai frica, fi relaxat si regleaza-ti scaunul incat sa poti avea o vedere periferica buna, nu te inalta prea sus cu scaunul. Cauta tips and tricksuri pe Youtube. Iti dau eu cateva:
-daca vezi ca toate masinile de pe o strada sunt indreptate catre o singura direcție, probabil sa fie sens unic.
-la fiecare intersectie asigura-te foarte bine, chiar daca tu ai prioritate, mulți nu respecta indicatoarele si mori fara sa stii
-regleaza-ti farurile pe timp de noapte astfel incat sa ai o vedere mai larga a luminilor pe timp de noapte
-nu depasi in panta/rampa decat in unele exceptii, nu alerga in panta/rampa, risti sa pierzi controlul intr-o secunda daca ai luat o groapa
ATENTIE! Esti in Romania. Nu sunt semne de circulatie peste tot, nu ai vizibilitate in curbe periculoase si nici nu sti ca urmeaza una, gropile sunt foarte mari, parapetii nu iti ofera siguranta si te omoara pentru ca sunt ieftini. Statul este corupt, nu ai pe cine da in judecata decat daca ai putere (asta inseamna sa ai milioane) si esti influent daca ti se intampla ceva din vina lor.
Drumuri bune fara incidente!

| Andreea17M a răspuns:

O sa te obișnuiești, e normal sa fi anxios puțin la început mai ales conducand singur ci nu cu instructor sau altcineva lângă tine, însă fi atent la semnele de circulație și nu numai, ca șofer trebuie sa fi cu ochii in patru nonstop. In rest o sa fie ok, te vei obișnui

| DjOhms a răspuns:

Nu te panica ...deocamdata.
Iar sa iti faci griji e firesc.
Cauta sa circuli pe drumuri care le cunosti cat se poate de bine dar continua chiar insista SA INTELEGI ce descrie, ce permite semnele de circulatie intalnite, da pe acel drum bine cunoscut. Si ORICE INTREBARE apare in mintea ta, cauta raspunsul incepand din manual, legislatie. parerile celor din jur pe care ii stii mai experimentati (dar fara accidente la activwinking, ca probabil aceia sunt destul de ignoranti) sa isi spuna parerea. Retine parerea, accept-o. ca s-arbputea sa iti fie utila in intelegerea completa.
In general un semn de circulatie e simplu si clar prin restrictionare/permisivitate... doar soferii actioneaza, unii, cum cred ei de cuviinta.
Iar cel mai important, daca te intereseaza sa devii un sofer din ce in ce mai bun, nu ignora niciodata o intrebare din circulatie care iti apare in minte si nu cunosti raspunsul. Merita cautat raspunsul. Asta te va face un sofer si mai bun, fara accidente in peste 10 ani, 35 de ani de posesie carnet de conducere.