| catalin542000 a întrebat:

Salut. Sunt navigații mmi 3g plus și mmi 3g plus cu HN+.

Care este diferenta?
De la ce vine HN+?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stiu ca insemna High Navigation plus dar nu stiu ce inseamna asta.

| relian a răspuns:

MMI -Multi Media Interface,adica peste prajit laughing cel mai slab soft pus pe vreo masina vreodata,asta au audi.
HN inseamna hard disc navigation,adica nu are CD asa cum au alea simple,au hard disc, rahat imprastiat laughing Ii face aia de la bmw de la km departare.
La audi cand dai o comanda ceva, bei o cafea, fumezi o tigare si atunci se gandeste si softul lor sa raspunda.laughing dar fiecare cu cei place, pana si cea mai slaba masina are soft mai bun ca audi.

| catalin542000 explică (pentru relian):

Mai nu stiu ce sa zic, mie nu mi s-a parut, cel putin deocamdata de fiecare data cand am vrut sa selectez ceva sau sa fac ceva pe mmi, mi-a mers promt. Nici mie nu imi place deloc sa astept. Acum ce sa zic, nu stiu, poate ai avut o experienta mai naspa cu un sistem de navigatie mmi sau habar n-am.

| relian a răspuns (pentru catalin542000):

Eu vorbesc de alea noi de la dealer nu de cazane la mana a 7a laughing chiar ma luai cu ei, mirati cum asa? Zic poate voi nu ati incercat softul de la bmw.
Doara unu singur a spus asa este, mia facur semn sa ii las in ale lor laughing ma dusesem cu cineva care si-a luat raie de audi noua, deci nu vorbesc de altceva.

| catalin542000 explică (pentru relian):

Aa ok. Bine de stiut. Ce vreau sa te mai intreb, poate stii. M-am uitat mai atent la versiunea de nevigatie si pe langa HN+ am si un R si am observat ca nu toate au acel R si acum nu stiu de la ce vine acel R.
Deci ca sa nu mai scriu din bucati, am asa : MMI 3G Plus HN+R_EU_AU_K0612_8

Hai ca am inteles, EU probabil vine de la Europa (logic), AU probabil Australia? sincer nu stiu, eu m-am uitat pe harta si sincer parca nu am vazut Australia, HN+ mi-ai zis ce inseamna (si aici asi dori sa stiu cam cati gb ar avea hardul nevigatiei si daca cumva acest hard este exclusiv pentru harti, adica nu cred ca pot memora pe hard nimic muzica filme, etc decat harta si atat) si R nu stiu si aici te intreb pe tine, daca stii, ce inseamna?

De asemenea poate sti si ce card suporta acest mmi (ma refer la nr de gb), ca am vazut multe contraziceri pe net, unii baga 32gb, altii 64gb, la altii nu le merge 64gb, la altii le merge si 128gb, la altii nu..., etc...

| relian a răspuns (pentru catalin542000):

Sincer, nu stiu cei ala R,ce am sus in mesajul anterior,stiam pentru ca citisem despre MMI asta al lor odata candva,dar pe mine nu ma intereseaza ces rahaturile alea,daca e navigatie asta e,merge,te duce, la revedere.
Eu de as avea audi si as vrea sa stiu ceva si pe inteles, ma duc la dealer, il pun pe ala sa imi explice ca la prosti laughing
Dar cum am spus cel mai bun soft pe masina au cei de la BMW zic aata pentru ca de audi stiu, am bazait nitel un soft la un A6, BMW am eu, mercedes la fel ma jucai nitel la masina altuia si de aia zic nu se compara cu softul de la bmw care ti-am spus se numeste idrive, banui ca l-au numit ca si aia de la Apple iphone, este f usor de folosit, multe peste audi.
Poate anul asta nu stiu, dar nimeni nu sta pe loc.GPs imi place ala de la Apple si asa ca gps al de la mbw si Garmin, astea am vazut eu cas mai bune, de incercat am incercat mai multe, dar astea is usor de folosit si raspund f bine.
In rest nu stiu nici cati giga sau ce o mai avea ala al tau.Am vazut te agit prea mult pentru o trotineta de gps laughing dal la jalea ca pe unde mergi tu nici nai nevoie,cunosti bine.
Bine ca MMI ala nu controleaza numai gps,are multe fctii,controleaza radio, stiu si eu AC, usi, lumini etc.
Dar ti-am zis nu se compara cu bme la care alegi tu ce doresti, ce usa sa se deshia, ce lumini si cum sa lunineze etc.
Eu am facut comparatie la un bmw seria 3 2014 si un audi A6 2017 si audi cum am zis te p....si pe el si dai foc laughing