| Dark02 a întrebat:

Salut! Știți cumva care e dioptria minimă pentru obținerea permisului categoria D? Fratele meu mai mic are miopie (-4 ochiul drept, - 6 ochiul stâng).
Aveți un tabel, sau idee dacă poate să obțină permis categoria D / cum se calculează dioptriile în minus?

2 răspunsuri:
| Yaesmin a răspuns:

Nu contează ce dioptrie ai.

| DontActLikeMe a răspuns:

Conform legislației mai precis Anexa 2 la Ordinul Ministerului Sănătății nr. 1162/2010:
Pentru categoria D:
(...)
Lentile corective: Dacă se folosesc lentile corective, acestea trebuie să ofere o corecție care nu depășește +8/-8 dioptrii.
(...)

Deci fratele tău e safe, se încadrează în limitele de corecție permise