| Rhjhfkk a întrebat:

Salut TPU. Acum 2 luni mi-am cumpărat o mașină second hand înmatriculată în România. Astăzi am fost sa o înscriu dar nu am putut pentru că trebuie să fac un duplicat al cărții de identitate fiindcă lipsește nu știu ce. Am fost la rar am făcut programare și când am venit acasă am verificat din nou actele. Am văzut că seria de șasiu de pe mașină nu corespunde cu cea de pe acte mai exact este greșită o literă. Mașina a fost înmatriculată prima data în 2006. Întrebarea mea este daca vor corecta greșeală cei de la rar când mă duc cu mașina sau nu o voi mai putea înscrie?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Poate nu ma pricep eu, dar o masina deja inmatriculata in Romania mai trebuie sa treaca pe la RAR? cand a fost inmatriculata prima data nu a facut RAR-ul?

ceva este dubios la mijloc

daca as sti mai multe te-as sfatui dar chiar nu stiu de ce nu corespunde seria de sasiu...persoana care a vandut masina s-ar putea sa fie vreun escroc, nu am idee

trebuie cercetata bine chestia

este posibil din ce ai scris sa fie chiar o greseala de scriere in cartea de inmatriculare, greseala care nu am nici cea mai mica idee daca se poate repara usor sau complicat

dar asteapta-te la multa rabdare si nervi, asa este in Romania cand o institutie greseste si tu ca om nevinovat trebuie apoi sa alergi si sa te chinui sa repari ce niste boi au gresit

| Rhjhfkk explică (pentru Simpatic):

L am întrebat pe proprietar și mi-a spus că a fost o greșeală a celor de la rar dar nu înțeleg de ce nu a modificat până acum și cum a făcut ITP-ul?

| Simpatic a răspuns (pentru Rhjhfkk):

Cel mai bine este sa iei legatura cu cei de la RAR daca nu primesti un raspuns satisfacator nu ar strica sa mergi la directorul de acolo, sa iti prezinti problema!
Ceva este dubios dar nu imi dau seama ce anume.
Pentru ca dupa caz sa stii poti sa iti iei numere personale de inmatriculare sau sa mergi pe calea instantei si catre cine > catre fostul proprietar sau catre RAR ca nu si-au facut treaba?
Mai multe chiar nu stiu, te poate lamuri un inginer de la RAR

| Rhjhfkk explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc mult. Vineri am programare la rar și am sa vad ce rezolv.

| Simpatic a răspuns (pentru Rhjhfkk):

Nu ai pentru ce, daca stiam mai multe spuneam mai multe

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Il suni pe veric intai si intrebi de ce e diferenta.