| Kapss a întrebat:

Am 18 ani si imi urmeaza curand sa-mi iau o masina la vreo 2.000 euro. Intrebarile mele sunt:
Cum sa-mi aleg o masina fiabila?

Cand o sa merg sa cumpar o masina la mana a 2-a, la ce trebuie sa ma uit prima data?

Cum gasesc vanzatori mai in varsta? (pentru ca am auzit ca cei in varsta tin masinile mai ingrijite)

Cum fac sa nu iau teapa? (daca vazatorul e la 100 km pe mine, nu am de gand sa bat drumul degeaba)

Ce masini recomandati?

OPEL sau BMW? (la acelasi pret)

Dau FUNDA pentru cel mai complex si cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ma bucur ca nu vad Volkswagen intre optiuni.
Majoritatea viitorilor soferi/incepatori/nepriceputi, fug spre Volkswagen in speranta ca inca mai e valabil mitul de acum 30 de ani, ca sunt masini fiabile. In prezent nu mai sunt.
Cat despre intrebarile tale:
Iti alegi cateva modele preferate, si cauti cluburi on-line ai POSESORILOR (nu oameni care isi dau cu parerea din auzite), si incerci sa-ti dai seama cat de fiabile/reusite sunt. De exemplu, pe forumurile Logan e plin de useri care se plang si incearca sa imbunatateasca confortul fonic. De aici poti trage concluzia ca Loganul intr-adevar se umple de 'greierasi', iar din fabrica vine cu tabla goala, si suna a sacosa cu borcane. In schimb nu ii vezi intreband cum rezolva probleme tehnice la motoarele pe benzina.
Cand cumperi o masina la mana a 2-a, ai o lista lunga de verificari. Te uiti la caroserie sa aiba lufturile (distanta dintre elemente) egala peste tot, sa nu aiba rugina grava, sa nu fie suduri vizibile, in special pe structura de rezistenta (lonjeroane), si in zona seriei (sub parbriz). Te mai uiti la cauciucuri, sa nu fie uzate neuniform, motorul sa nu scoata nici un firisor de fum. Nu poti insa sa iti dai seama ce e cu o masina, fiind incepator, la prima tranzactie. De aia e aproape obligatoriu sa ai pe cineva mai priceput in masini sh (mecanic/bisnitar/sofer experimentat). Trebuie sa fii foarte atent si la acte; daca persoana care iti vinde masina nu e proprietar in acte, il intrebi cum iti poate face contract, cum iti scoate adeverinta fiscala. Trebuie sa scoti si o adeverinta ANAF pentru taxa auto, inainte de a plati masina, daca vanzatorul o recomanda ca avand "taxa nerecuperata". Altfel, ori platesti tu timbrul de mediu, ori faci comodat sau procura, caz in care trebuie sa te asiguri ca asigurarea RCA are un pret ok pe proprietarul din acte (ii ceri sa-ti arate polita veche), iar proprietarul e de acord sa conduci tu masina (si sa plateasca impozitul pentru ea an de an, mai exact sa va tot intalniti sa-i dai bani).
Toti facem drumuri degeaba cand vine vorba de cumparat masini, e un risc pe care trebuie sa ti-l asumi.
Eu zic sa nu cauti vanzatori in varsta, cel putin jumatate din ei sunt grei de cap, tin de preturi exagerate, lauda masina desi nu e cazul, si pun conditii tampite la vanzare, habar n-au care e procedura si vor sa faci cum zic ei.
Nu pot sa-ti recomand decat Astra G 1.6 8V. Daca revii cu detalii (cat de mare vrei sa fie masina, in ce regim o folosesti (singur, cu prietenii, cu familia, la cumparaturi, in vacanta, la naveta in oras, la naveta pe drum national...), iti pot da alte idei. Nu recomand in nici un caz Golf 4 1.4 sau 1.6, multi incepatori sunt atrasi de ele, dar sunt mult mai slabe decat orice alternativa din clasa, perioada si pretul ei.
BMW-urile sunt jucarii pentru baietii cu bani, pentru incepatori, si mai ales pentru cei care folosesc masina iarna/vara, nu sunt deloc ok. Te si usuca de bani. Opel e mult mai potrivit. Daca vrei masina pe benzina, si Renault are motorizari foarte bune, iar daca vrei diesel, mergi pe Ford.

| Kapss explică (pentru NoTurbinaNoGood):

In primul rand, multumesc pentru raspuns si pentru toate sfaturile. Sevede ca le ai (y) Mi-a mai spus cineva de Opel Astra G si cred ca modelul asta ma atrage cel mai mult...eu o sa fac naveta cu ea la liceu( 16km in zilele normale si 30kmin zilele in care merg la. prietena mea ~ cam o data la 2 zile ~ ).
E evident ca o sa mai ies si cu prietenii, si din an-in-paste o sa o mai ajut pe mama sa fac cumparaturile.
Cat despre batrani, credeam ca-s mai ieftini laughing dar acum am inteles cum sta treaba laughing Mersi fain (y)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Kapss):

Eu pe timpul liceului am avut Vectra A 1.7 TD, apoi Mercedes W124 diesel, iar spre final Octavia 1.6.
Vectra era misto, ca mi-am dorit masina aia mult. La consum insa n-am fost prea satisfacut. Ardea in mine si 'febra permisului', si circulam la 2500-3500rpm, ca sa traga. Nu stiu daca mi-a consumat mai putin de 8%, in general.
Mercedes-ul mi-a ramas pe lista preferintelor, consuma 6-7% indiferent ce faceam cu el. Avea motor mai mic decat trebuia, 1.9 diesel fara turbo, si cutie in 4 tr. Mi-a fost foarte draga.
Apoi, Skoda a fost o 'fata morgana', m-am aruncat pe ea ca era din generatia 2000, am cumparat-o avariata, am facut-o, si am avut parte de dezamagire. Consumul urban mare, putere dezvolta doar daca schimbam in limitare. Mi s-a mai deschis si capota in mers, de doua ori, m-a lasat in drum, n-avea nici o dotare interesanta, iar inchiderea centralizata tacanea in mers (se incuia/descuia), existand riscul sa ma incuie afara, daca coboram si lasam cheile in ea. Nu mai zic, m-a mancat in c r sa o inmatriculez pe numele meu, si am gasit cea mai ieftina asigurare la 500 si ceva de lei pe 6 luni.
Pentru ce ai tu nevoie, ti-ar fi foarte utila o instalatie de GPL secvential (costa cam 500e una noua, cu omologare). Faci sute de km cu asa ceva, cu cativa zeci de lei.
Am in familie o Zafira 1.6 cu GPL, asa a venit din Germania (dar nu e original Opel), si merge foarte bine.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai buget de 2000euro si cauti bmw?

| Kapss explică (pentru suntserios):

Sunt BMW-uri garla pe net la 2.000 euro happy

| suntserios a răspuns (pentru Kapss):

Cazanele ale cu peste 300.000 km si de pe care curge tabla le numesti masini? chiar ai da bani pe asa ceva?

| Kapss explică (pentru suntserios):

Pai am tot cunoscut persoane care aduceau BMW-uri de prin Spanie la 2.000 euro. Gen seria 3. si spuneau ca-s multumiti de ele, mna. Eu doar am interbat. oricum Opel-ul ramane baza xD

| Eastwood a răspuns:

Citeste cu atentie anunturile de pe net sau uita-te la informatiile despre vanzator, te-as sfatui Opel pentru ca BMW consuma multa benzina/diesel si piesele sunt foarte scumpe!