| Madalin2004 a întrebat:

Salut,TPU.
Am cumparat o turbina sh, baiatul ala a trimis-o prin poștă!

Cand am ajuns acasa cu coletul, am sesizat ca 2 elice dim axul spate a turbinei sunt rupte, dar nici axul din fața, nici cel din spate nu au jos si turbina pare destul de nouă.

Intrebarea este, poate afecta cu ceva ca 2 palete de acelea din ax sunt rupte, influentează puterea intr-un fel?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Paletele lipsa dezechilibreaza (dinamic) functionarea axelor turbinei.
Fara sa fie vazut de un specialist, nu putem sa e dam seama de gravitatea situatiei si moduri de rezolvare.

| Madalin2004 explică (pentru Bula):

Sunt rupte de la jumate gen, nu complet

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, acele pale rupte creaza un dezechilibru destul de grav pentru turbina. Te sfatuiesc sa o returnezi, si sa mergi sa reconditionezi turbina ta.

| Madalin2004 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Numai raspunde cel de la care am luat-o

Nu sunt rupte complet, de la jumate

| Hyperion7 a răspuns (pentru Madalin2004):

Prin posta simpla a trimis-o sau prin olx?
Prin olx,din câte știu, ai posibilitatea de retur, dar daca a trimis pe varianta clasica, nu ai nicio acoperire legală, din păcate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Madalin2004):

Te duci lejer la politie si depui plangere pentru inselaciune, sa vezi cum te cauta el disperat.

| Madalin2004 explică (pentru Hyperion7):

Poșta simplă

| Madalin2004 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nici nu stiu ce sa fac
Am doar facebookul lui
Sa o pun asa pe mașina?
Ca vad ca nu are joc, se inavarte ușor, nici nu stiu

Sau pot sa iau elicea de pe turbina mea veche? Ca e elicea mea nu e ruptă

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Madalin2004):

Elicea dupa montaj trebuie echilibrata pe banc, nu iese treaba buna cu turbina aia decat daca o duci la un atelier de reconditionare.

| KovacsB a răspuns:

Trebuie sa o vada un mecanic.