| Bleadred a întrebat:

Am fost astăzi accidentat în trafic de către cineva care a trecut pe roșu. Mâine trebuie să mă prezint la centrul de daune pentru constatare. Masina si asigurarea sunt pe numele mamei; e necesara prezența ei daca nu eu sunt cel vinovat? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Mergi tu si ea pentru a semna acte daca e nevoie

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu este necesara prezenta mamei, indiferent de vinovatie. Iar daca sunt doar doua masini implicate si cei doi soferi au cazut de acord asupra modalitatii de producere a accidentului, nu este necesara nici implicarea Politiei.

| Bogdann1107 a răspuns:

Trebuia sa chemi politia si sa intrebi cei de facut, normal la prima ora trbuia programare la sectia accidente!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Bogdann1107):

Pana si operatoarele de la 112 te indruma spre constatarea amiabila la asigurator, fara politie. Daca tii neaparat sa vina politia, desi nu exista nici un conflict intre soferi (vinovatul recunoaste si are RCA valabil), risti sa fii amendat, sau cel putin tratat cu dispret, de catre agenti.

| Bleadred explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Asa este, am facut amiabilă, domnul si.a recunoscut vina, am si 2 martori

| Bleadred explică (pentru Bogdann1107):

Nu neaparat, daca nu sunt victime poliția ar fi recomandat probabil tot amiabila, e cea mai simplă varianta având în vedere că dormul si.a recunoscut vina și nu avem divergențe

| Bogdann1107 a răspuns (pentru Bleadred):

Sincer politia recomanda amiabila dar trebuie sa vina sa constate cum iti repari masina?
Si este ceva groaznic si josnic sa treci pe rosu parerea mea.