| Gex04 a întrebat:

Salut TPU! Am o curiozitate, am văzut că unele mașini modificate nu au protecția aia la radiator și mă întreb dacă chestia asta poate afecta radiatorul sau sistemul de răcire.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Poate afecta doar daca sar cumva pietricele acolo, dar e mai greu spre imposibil intrucat pietricelele de pe sosea sar de obicei de jos in sus si lovesc pe dedesubt, ceea ce inseamna ca protectia de sub masina este importanta in acest caz.

Acele masini modificate sunt fie cotete de alde golf 5 modificate pentru show off (a te da mare) si atunci nu exista nicio scuza pentru prostia de a modifica o masina ca sa o ambalezi pe strada 50 de metri pana la urmatorul semafor!
Fie sunt masini pentru curse iar acelea sunt folosite deloc sau ocazional pe sosea, acele masini sunt uneori duse pe platforma pe un circuit, acolo da merita lipsa acelei protectii, acolo unde timpul si milisecunda conteaza.
In rest si aici se aplica principiul melteanului care si-a scos grila ca sa se vada un scris pe radiator de obicei numele brandului sau mai stiu eu ce scris au aceste radiatoare.
Ei scot acele grile chipurile pentru o mai buna racire

| Gex04 explică (pentru Simpatic):

Mersi! Apropo, este legal să mergi cu grila scoasă?happy

| Simpatic a răspuns (pentru Gex04):

Cred ca da este legal, nu sunt sigur 100%, insa nu este un element din caroserie care sa influenteze masina in vreun fel. Practic nu afecteaza nimic cu absolut nimic, iar in ceea ce priveste o aerisire mai buna nu detin teste si statistici dar parerea mea, poate subiectiva, este ca e mai mult placebo, intrucat o grila completa nu poate obstructura acel aer rece cu mult mai mult incat sa necesite ca acea grila sa fie scoasa. Insa nu stiu daca am o opinie pertinenta intrucat nu am testat cu si fara grila!

| Gex04 explică (pentru Simpatic):

Pe mine mă interesează mai mult de aspesct daca e legal sau nu pentru că am văzut câteva mașini fără grilă și arătau super bine, acum depinde de pe ce mașină o dai joslaughing)

| Simpatic a răspuns (pentru Gex04):

Habar nu am ce poate zice domnul garcea, ce articol de lege poate invoca happy
Din punctul meu de vedere, da este legal.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca te referi la grila radiatorului, lipsa ei poate duce la fisurarea radiatorului, de la pietricelele ce mai sar de pe asfalt.
Alte riscuri nu exista.