| SovaOvidiu a întrebat:

Salut TPU! Am o întrebare în legătură cu permisul de conducere cat B., mai exact dacă am voie să conduc un anumit tip de autovehicul. Stăteam la o bere cu prietenii și ne gândeam să facem o chetă să cumpărăm un tanc să mergem la școală cu el, dar nu știm sigur dacă putem să-l conducem cu permisul de cat B.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca sunteti tare micuti de varsta, daca nu puteti face diferenta intre un autovehicul si un tanc, fiindca permisul de categorie B permite sofarea numai autovehiculelor pana la 3.5 tone.
Nu prea ma dumiresc eu cum de beti voie alcool, daca sunteti minori... mai ales ca mentioenzi ceva de mers la scoala.

| Panamax a răspuns:

Ai facut scoala de soferi degeaba daca nu stii nici macar atat.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Ca sa poti sa conduci ceva cu cat B, acel lucru trebuie inmatriculat, sa treaca teste ca orice masina, asigurare, sa nu depaseasca 3.5 tone, etc... un tank sunt aproape sigur ca nu poate fii condus legal pe strada, exceptie probabil doar armata si daca o fii vreo parada unde se permite asa ceva.