| Blagandrey a întrebat:

Am o problema, am pierdut cipul de la cheia unui renault clio, cheia so "prabusit" de la etaj pe treptele din fata blocului si nu am mai gasit cipul care probabil so pierdut prin zapada, este singura cheie pe care o am. Daca siti cum se procedeaza acuma si ce costuri sunt, cheia si carcasa o am cipul nu il mai am.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Raspunsul principal este sa mergi la o reprezentanta care iti vor procura ei cipul, va costa aproximativ 200 de euro, o alta varianta ar fi inlocuirea ecu-lui cu un altul si cu cipul aferent acelui ecu, sau poti dezactiva IMMObilizarorul cu o diagnoza daca nu ma insel si in modul acesta nu vei mai avea nici o problema cu lipsa cipului.
Ultima varianta e cea mai ieftina insa in cazul in care cineva va vrea sa iti fure masina ii va fi mai usor.
Uite aici gasesti tot ce trebuie sa stii despre anularea Immobilizarorului http://www.reno.ro/dezactivarea-permanenta-imobilizator-t131631.html.
Sper ca ti-am fost de flolos.

3 răspunsuri:
| Blagandrey explică:

Dar e metoda mai "smechera" decat sa merg la o reprezentanta nu este? Ca de exemplu sa o "obisnuiesc" un nou cip cu computerul de bord? Intreb ca nu ma pricep.

| OldSoul a răspuns (pentru Blagandrey):

Raspunsul principal este sa mergi la o reprezentanta care iti vor procura ei cipul, va costa aproximativ 200 de euro, o alta varianta ar fi inlocuirea ecu-lui cu un altul si cu cipul aferent acelui ecu, sau poti dezactiva IMMObilizarorul cu o diagnoza daca nu ma insel si in modul acesta nu vei mai avea nici o problema cu lipsa cipului.
Ultima varianta e cea mai ieftina insa in cazul in care cineva va vrea sa iti fure masina ii va fi mai usor.
Uite aici gasesti tot ce trebuie sa stii despre anularea Immobilizarorului http://www.reno.ro/dezactivarea-permanenta-imobilizator-t131631.html.
Sper ca ti-am fost de flolos.

| Negrea_Gica_1996 a răspuns:

Te poti interesa la o reprezentanta Renault.Cel mai probanil iti vor da comanda din Franta impreuna cu niste date ale computerului si nr. de serie al masini.Totusi s-ar putea sa coste bani buni cu tot cu transportul pana aici.Mult noroc!

| tupuiointrebare a răspuns:

Din pacate ai pierdut ce era mai important, si anume cipul, cred ca o sa te coste destul de mult, trebuie sa te duci la reprezentanta Renault si intrebi cred ca o sa te coste cateva sute de lei pana la cam 200 euro.Nu stiu sigur cat costa, s-ar putea sa gresesc dar primul pas este de a te duce la reprezentanta Renault, daca ai reprezentanta Dacia mai aproape e bine de incercat si la Dacia, dar pentru o sansa mai mare la Renault.