| Florian20405 a întrebat:

Am o skoda fabia pe benzina 2003 116.000 km reali carte service etc (AC geamuri electrice) si am gasit un schimb cu o skoda octavia 1.9 tdi alh 90 de cai din 2003 158.000 km
Am vb cu proprietarul a zis ca nu stie sigur daca km sunt reali dar mi-a spus ca nu scoate gram de fum!
Ce parere aveti? Sa dau Fabia pe octavia 1.9 tdi alh ( octavia fiind clasica la dotari inchidere centralizata ABS EPC airbaguri radio cd)

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si mai dai si o diferenta? ca octavia pentru fabia acelasi an de fabricatie inseamna ca masina aia are o problema

| Florian20405 explică (pentru suntserios):

Nu nu dau nici o diferenta!

15 răspunsuri:
| FPI a răspuns:

1. Octavia are cel putin 250.000 km asta nu ar fi o problema pentru ca motoarele 1.9 mai ales cele cu cai putini cu este si cazul ALH-ului duce undeva la 6-700.000 fara sa-i faci nimic(bineinteles consumabilele) si iti spun asta din experienta pentru ca am vazut cel putin 5 motoare cu km astia la cunoscuti.
P.S Octavia are ca dotare ESP nu EPC, EPC-ul ti se aprinde tie la Fabia cand bagi benzina proasta sau ti se duce sonda lambda!
2. Nici nu sta pe ganduri, du-te si fa schimbul maine dimineata.
Inca un sfat kilometrii facuti de o masina se vad foarte bine dupa volan, pedale si musamaua de la schimbatorwinking

| Florian20405 explică (pentru FPI):

Da asta stiu se vede foarte bine daca sunt km reali dupa volan pedale etc! Dar ma intreb dc da el o octavie pe o fabie? daca e ceva defect si e grav sa bag bani in ea e din Suceava eu sunt din Brasov happy chiar sunt indecis

| FPI a răspuns (pentru Florian20405):

Lasa, daca trebuie sa mergi pana in Suceava, avand in vedere ca a fost declarat al doilea judet ca drumuri proaste din Romania...
Eu am crezut ca ai vazut masina...

| Florian20405 explică (pentru FPI):

A nu laughing)... oricum mersi mult de sfat... daca stii pe cineva ca vrea o skoda fabia 2003 ABS EPC geamuri electrice ESP ASR jante de aliaj poate imi spui 116.000 km reali

| FPI a răspuns (pentru Florian20405):

Inca odata, EPC au toate benzinarele grupului Volkswagen, cat ceri pe ea?

| Florian20405 explică (pentru FPI):

3500 cu jante aliaj cromate dezent, geamuri electrice si multe dotari de mers merge excelent... numai ca vrea un diesel si de aceea am mers cu ea 4 persoane + bagaje la mare cu 150-160 pe autostrada si am avut consum 5.7% (adresa mess david46_florin@yahoo.com) mersi!

| FPI a răspuns (pentru Florian20405):

Nu ai cum sa ai la 150-160 consum de 5.7, nici daca actualizam zicala statului mâţei-n coadă, mi se pare un pret ridicat, de doua luni i-am gasit la sora-mea un Seat Leon din 2001 1.6, cu absolut tot ce s-a putut pune pe masina aia in acea perioada la 3000 am iesit cu tot cu inmatriculat si un plin de benzina, sa fim sinceri nu putem compara Fabia cu Leon cu toate ca ambele sunt facute de Volkswagen da totusi exista diferente majore happy

| Florian20405 explică (pentru FPI):

Skoda la calitate si tot ce e nu se compara lu leonwinking am avut matiz dupa aia seat leon sunt bune masinile...dar nu mai bune decat skoda de la 2001 in sus. Oricum sa o stapanseasca sanatoasa, daca pot sa o dau la 3300 3400 o dau daca nu nu sunt foarte multumit de masina! happy

| FPI a răspuns (pentru Florian20405):

Multumesc frumos, parerea mea si a multora ii asta: la unele capitole Leon ii cu mult si peste Golf chiar daca practic este aceiasi masina, deci comparatia cu Skoda nici nu is are rostul, sa nu intelegi ca nu-mi plac Skoda sau ca nu sunt masine bunehappy

| Florian20405 explică (pentru FPI):

Fiecare cu parerile lui.Eu cand mi-am luat fabia puteam sa aleg chiar si toledo, care imi place mult mai mult.Am fost la tess auto Brasov, si mi-au spus dintre fabia polo ibiza leon corsa cea mai fiabila si buna e polo dupaceea urmand fabia leon ibiza.Asta mi-ai spus specialisti.
Fiecare cu gusturile lui.Masini adevarate masinile nemtesti (cele cu motor vw) sunt fan.

| FPI a răspuns (pentru Florian20405):

Nu sunt fan nemtesti!
Dar la capitolul confort si calitate in interior clasamentul ii asa in grupul VW:
1. Audi
2. Seat
3. Volkswagen
4. Skoda
aici referindu-ma la cele de serie pe care si le permite mai multa lume, neluand in considerare Bugatti sau ceilalti membri ai VW Group, si clasificarea asta se face doar la interior, pentru ca la partea mecanica ii acesiasi masina la fiecare din cele 4 aici respectand clasa din care face parte happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si nu ti se pare suspect ca omul da o masina dintr o clasa superioara pentru o masina de clasa inferioara, acelasi an de fabricatie, aceeasi km aproximativ?

| Florian20405 explică (pentru suntserios):

Ma sincer sa-ti spun ar putea pentru a lui e nedoata...dar ai si dreptate e ceva suspect...nu neaparat vb de clasa e vb de motor cine da un motor diesel pe un benzinar fabia octavia tot cam aia e bine octavia este un pic peste fabia happy oricum mersi mult!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu iti recomand, ia autovit si mobile, vezi ce preturi sunt pe piata pentru fabia ca a ta, vezi ce preturi sunt pentru octavia ca a lui. daca diferenta e semnificativa (1-2000E) inseamna ca ceva e la mijloc