| AAndrei_Andrei_1996 a întrebat:

Am si eu nevoie de voi. Doresc sa igienizez aerul conditionat la un Logan MCV si nu stiu cum. Ma ajutati va rog?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cea mai mare tampenie pe care am auzit-o, igienizarea instalatiei de aer conditionat se face cu un aparat special ca acesta http://www.garajulauto.ro/igienizare-aer-conditionat-auto-52782.html si apoi se curata sau se schimba filtrul.
Nu au absolut nici o treaba aeratoarele, alea sunt doar niste plastice cu o gura de ventilatie conectata la conducata de aer.

P.S.
Acele aerisitoare sunt aeratoare de fapt :))

| silviumsm a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Greseala gramaticala mi-o asum. Insa ceea ce spui tu este exact ce am spus si eu numai ca tu ai invelit raspunsul intr-un ambalaj stralucitor.Unu la mana am spus "pulverizezi in aerisitoare" nu am spus pe aeratoare. Aparatul de care vb tu mai sus face acelasi lucru ca si spray-urile. Doi la mana mirosul neplacut vine de la faptul ca atunci cand aerul conditionat este oprit fara a fi trecut pe ventilatie normala in prealabil, condensul care se formeaza favorizeaza aparitia unei ciuperci care ghici unde se gaseste....in conductele de aer. Pulverizand spray-ul prin aeratoare se elimina ciuperca. Sper ca m-am facut inteles.
PS: exista si metode ieftine si bune pentru remedierea diverselor probleme.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru silviumsm):

Complet gresit. Igienizarea se face pe conducte direct, se traage freonul ceea ce nu faci cu spray, reintroduci freonul impreuna cu o substanta de contrast... e lunga povestea nici vorba doar sa pulverizezi. Acel aparat nu pulberizeaza nimic!

Răspuns utilizator avertizat
| FurtunaDiesel a răspuns (pentru KronstadtX):

Evaporator la masini? Inseamna ca tu ti-ai facut masina din frigiderul lu batata!

Răspuns utilizator avertizat
| FurtunaDiesel a răspuns (pentru KronstadtX):

Ce sa invat? Mi-ai dat principiul de functionare al unui aer conditioanat de acum 10 ani ca nu se mai folosesc ceva cu valva de expansiune decat pe foarte putine modele de la Lada, Citroen si alte cateva. Ce legatura are cu igienizarea?

Răspuns utilizator avertizat
| FurtunaDiesel a răspuns (pentru KronstadtX):

Noi discutam de igienizare si tu imi dai principiu de functionare si alte tampenii. Stai ba baiatule in banca ta si vezi-ti de frigiderele tale daca nu ai habar despre ce vorbeam!

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| silviumsm a răspuns:

Vezi ca sunt niste spray-uri speciale de igenizare.cumperi vreo 2 si pulverizezi in aerisitoare. o varianta ar mai fi schimbatul filtrului de aer si de polen. la cat praf este in romanica se imbacsesc destul de repede.

| AAndrei_Andrei_1996 explică (pentru silviumsm):

Multumesc pentru raspuns dar din cauza faptului ca sunt membru nou nu stiu cum pot da funda. sad

| silviumsm a răspuns (pentru AAndrei_Andrei_1996):

Stai linisitit Andrei...nu-i bai big grin. Apropo, un mic sfat, dupa ce folosesti AC-ul, inainte de a opri motorul lasa sa mearga pe ventilatie normala 2-3 min.In felul asta scad sansele de a se forma condesul care implicit duce la formarea ciupercii.