| ALlex12727272 a întrebat:

Salut TPU, am și eu o întrebare... As vrea sa-mi pun la pozițiile de la mașină becuri albe, sunt legale? Am tot căutat și nu am găsit un răspuns sigur, menționez poziții albe, nu galbene, va mulțumesc!

11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu ai mentionat unde, in fata sau spate.
-InEuropa fata ai lumina alba si spate lumina rosie.
-In SUA fata galben si spate rosu.
Cel mai bun este sa vezi ce spune legea din RO.
Nu vad cum poti schimba culoarea, pentru ca nu becu da culoarea, cel putin la spate. La spate plasticu este colorat rosu, nu vad cum poti face alb.

Ai cautat si nu ai gasit? Cauta in legislatia rutiera, n-are cum sa nu spuna.

| ALlex12727272 explică (pentru relian):

In față vreau

| relian a răspuns (pentru ALlex12727272):

Asa au in fata masinile in Europa, culoarea la luminile de semnalizare albe.

Legea din RO spune ca incepind din 15.05. 2002 Lampile de pozitie fata -lumina alba.Lateral lumina galbena si spate rosie.

Nu stiu ce anume nu gasesti tu, eu asa am gasit doar asa la prima strigare ce am dat pe google, am si gasit un extras din legea asta referitoare la culoarea luminilor.

In RO legea asa spune Pozitiile pe fata sa aiba culoarea ALBA, deci ce cauti tu sa pui, deja ai laughing

Daca in schimb ai alta culoare, inseamna ca mamsina ta este una adusa din alta parte decat Europa, ori RO, ca urmare trebuia sa schimbi alea in alb de cand ai inscris masina.

Dar nu stiu cum ai inscriso, pentru ca in lege asa spune ca la insepectia tehnica asa ar trebui sa fie luminile sau culoarea la lumini Alba in fata.

Eu cred ca tu vrei altceva dar nu stii ce, poate vrei culoarea la alte lumini, decat cele de pozitie.

Cum am spus eu de aici din SUA numa ce am dat pe google, am gasit in limba romana extras din legea rutiera si tu acolo nu gasesti nimci clar, ne lesi cu textele astea.

Mai cauta, sigur gasesti, iti las eu link-ul ce am citit, zice legea 5, asta ar fi referitoare la culoarile luminilor de la masina.

https://lege5.ro/......emnalizare

| relian a răspuns:

Deci, daca te prinde un politist, cum spunea cineva pe aici, de asta pus pe amenzi, te vede cu pozitia galbena ce ai acum, ala esti laughing iei amenda si cum zice respectivul si talonu laughing

Asta spune legea in RO dar si Europa, in fata pozitii albe.Masina ta, ori este fabricata pentru alt continent, ori cine a avut-o a pus US style laughing asa cum si unia pe aici, intreaba ca vor sa puna la masini stopuri US style
Unu genul asta so fi pus, apoi o vindut masina, acum tu vrei sa pui albe cum ar fi trebuit sa fie, desi spui asta ca asa iti place, nu ca ai fi stiut.
Acum ai aflat ce lumni trebuie sa ai, asa ca pune albe, pana nu te prinde vreun de asta polistit cu cele galbene sa sa iti dea amenda laughing

| adryang78 a răspuns:

Am permis de peste 20 de ani, n-am văzut în viața mea lumini de poziție galbene. Pe față sunt albe, pe spate sunt roșii, la toate modelele de mașini.

| ALlex12727272 explică (pentru adryang78):

Pai eu am galbene pozițiile la a mea, și as vrea sa-mi pun albe...

| adryang78 a răspuns (pentru ALlex12727272):

Zi-mi și mie, te rog, modelul mașinii și anul de fabricație. Doar de curiozitate, nu sunt ironic. Chiar n-am văzut lumini de poziție galbene.

| relian a răspuns (pentru adryang78):

Nu ai vazut in viata ta, pentru ca nu ai vazut multe masini laughingafla ca depinde de tara, afla ca in SUA de exemplu asa au masinile luminile de pozitie in fata galbene si lateral tot galbene.
US, Canada, Mexic, Australia, tari din Asia asa au in fata pozitiile de culoare galbuie.
In europa is albe, asa cum spui tu ca ai vazut in viata ta numa albe. Uite eu am vazut si albe si galbene in viata mea, pentru ca am iesit in tarile astea, altfel poate nici eu nu stiam, doar daca cauti pe net afli.

Omu zice a el are pozitiile galbene, ce inseamna ca masina lui o fost fabricata pentru una din acele tari ce am spus mai sus, ori o fost adusa de acolo si vinduta in RO.
Chestia este cum de or inscris aia masina asa? Bine nu trebuie sa ne miram, acolo in RO treci inspectia si ce se mai inspecateaza acolo si cu masina bucati laughing dai o spaga, treci fara probleme.

Ideea este ca amsina lui nu-i fabricata pentru Europa, ori cine o avut-o inainte a vrut ala sa fie mai "smecher" si a pus lumini gen US style asa se exprima pe aici unia, chiar aici am vazut multi care intrebau, daca pot sa puna lumini, stopuri la masina lor US style laughing cine o fi avut acea masina, o fi fost un de asta stecher, apooi o vindut masina asa, asta vrea albe laughing e bun, poate sa puna ce doreste si albastre laughing ar fi o idee buna, sa nu confunzi luminile intre ele.

Sincer mie mi se par luminile de pozitie rosii aiurea, le confunzi cu cele de frina si e aiurea, trebuia o alta culoare la pozitii, albe si pe fata si pe spate, asa ar fi fost dupa parerea mea corect si mai bun.

Dar odata cu aparitia lumnii de dat inapo care e tot alba, n-ar mai fi fost bine, desi la datu inapoi ar fi trebuie sa aleaga alta culoare.

Eu asa sunt pentru ca fiecare functie sa aiba o alta lumina, nu aceiasi cum este la frina si pozitie spate rosu.

| DonMoldo a răspuns:

Daca gasesti un politist pus pe treaba sigur iti da amenda si iti retine talonu. Nu ai voie sa efectuati nici o modificare la sistemul de lumini. Decat cele de fabrica

| ALlex12727272 explică (pentru DonMoldo):

La asta mă gândeam, și nu le pot omologa pe astea albe? Totuși sunt doar niste poziții.

| DonMoldo a răspuns (pentru ALlex12727272):

Ba da si eu am schimbat niste faruri Angel Eye am fost prima data la RAR si de acolo mi-au spus ca trebuie sa ma duc la reprezentanta mi-ai pus o stampila pe o hartie si gata. Nu mai stiu sigur daca am dat bani dar parca da