| Andri123 a întrebat:

Am si eu o intrebare..In caz de un accident auto si vina nu îmi aparține,cand o sa ma duc la constatări de la dauna si sa gireze banii in cont,trebuie sa vina si proprietarul (tata) ca nu este in tara. Din ce am citit eu, atat timp cat masina are asigurare nu are treaba.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Intereseaza-te la compania de asigurari!
Am impersia ca, daca tu ai fost cel care a condus masina si asigurarea nu este pe numele tau, platesti daunele.
Multi asigura masina pe numele parintilor sau bunicilor sa nu plateasca dublu, pentru ca sunt incepatori si au sub 25 de ani, caz in care, daca fac accident, sunt pasibli de plata.
Tot cei de la asigurari iti vor spune daca trebuie sa vina tatal tau in tara sa semneze procesul verbal, sau nu.