| marcantonion a întrebat:

am si eu un audi a4 b8.5 si nu pot pune masina in sport mode, dau in jos din drive si nu se intampla nimic.
Am pus un tester si nu este nicio eroare pe cutie...
Stie cineva cum pot rezolva aceasta problema?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil e defect selectorul (schimbatorul).
Vezi daca ai in diagnoza o casuta cu pozitia schimbatorului, sa stii daca trimite semnalul ok cu intentia ta de a intra in sport.
Si mai vezi sa nu fie o restrictie legata de temperatura motorului, centura soferului sau nivelul de combustibil, care sa te impiedice sa folosesti modul sport.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Pot fi mai multe cauze, o problemă la selector, o problema din cutie, sa nu mai faca diferenta intre D si S, desi tu duci selectorul in S, el simte ca este tot in D.
Dar tu cand duci selectorul catre S, nu ti se mai aprinde led-ul din dreptul S-ului si nici in bord pe display-ul dintre ceasuri nu iti mai arata ca este trecut in S?