| Elenageo2324 a întrebat:

Salut TPU! Am si eu un telefon samsungA40. Îl am de peste 4 ani jumate. Am pe el o aplicație baterie se numeste. Imi arată starea bateriei că este bună. Dar la tehnologie li-on nu imi arata nimic... si la tensiune avea azi de dimineata 4, 0 si acum are 3, 7. E normal asa? De descarcat se descarca mai repede mi se pare deci fiind 100% se descarca in 7 ore si ceva. Bine nu stau atat pe el. Il mai las doua luni si cred ca ma duc cu el la un specialist... voi ce parere aveti? Multumesc dau si funda.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Deja ai probleme cu el. Vinde-l cat mai poti. Nu sunt facute sa te tina prea mult.
Baterie, actualizari aplicatii etc.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred că in loc sa te duci cu el la un specialist, ar trebui sa cauti un cumparator pentru el.

| Elenageo2324 explică (pentru darrio2007):

De ce? Nu cred ca îl ia nimeni. Eu am dat 906 lei acum 4 ani si 7 luni.

| Elenageo2324 explică (pentru darrio2007):

Ok. Și ce telefon îmi recomanzi? Să mă țina așa mai mult.

| darrio2007 a răspuns (pentru Elenageo2324):

Deja ai probleme cu el. Vinde-l cat mai poti. Nu sunt facute sa te tina prea mult.
Baterie, actualizari aplicatii etc.

| NLS a răspuns:

Nu e chiar urgent, dar cand o sa-ti cumperi noul telefon,
ai grija sa aiba 5000 mAh, (sau eventual mai mult, dar 5000 e norma in ziua de azi).
Al tau are 3100, si e si de 4 ani folosit, deci probabil ca mai are vreo 2300-2400 mAh capacitate.

De asemenea, ai grija cum alegi procesorul.
Nu trebuie sa fie nici foarte slab (ca actualul tau procesor),
insa nici foarte puternic (pentru ca descarca rapid bateria, fiind tentat sa instalezi toate prostiile si inutilitatile pe el daca e monstru de puternic ).

In ziua de azi gasesti telefoane suficient de performante sub 1300 RON, si inca de la Samsung
(desi eu am in familie Redmi Note 13 si e un super telefon, nu e cu nimic mai prejos decat A34 sau A35).

https://www.pcgarage.ro/......a-la-1500/