| Madalin2004 a întrebat:

Salut,TPU!
Am un BMW e46 320 d facelift
Astazi am alergat puțin mașina si chiar am fost foarte mulțumit de cum a tras
Am mers cat am mers si cand am calcat-o iarasi,numai trage deloc
M-am speriat,am crezut ca s-a stricat turbina,zgomote nu scoate, fum nu dă

Sa fie oare ca e motorul si antigelul incins si intra intr-un fel de protectie? O calc si pur si simplu numai urcă
Sper numai sa nu fie turbina!

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseamna la tine ca ai "calcat-o"?
Nu mergi strict cu viteza legala?

| Madalin2004 explică (pentru Violleta2022):

Am calcat-o in limita legii

| Anonim34545jkjk a răspuns (pentru Violleta2022):

Am impresia ca tu raspunzi doar sa raspunzi. E strict treaba lui cum a "calcat o" si unde a facut o. Omul a intrebat clar daca sunt sanse ca vreo piesa de la masina sa se fi stricat. Raspunsul asta nu are nicio relevanta cu problema lui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anonim34545jkjk):

Veoleta noastra e doar un bot inutil, care face tot posibilul sa ia locul 1 de aici.
Nu m-as mira sa fie chiar de-al 'staff-ului', pus sa mai animeze treburile pe aici.
Legenda spune ca deja te-a blocat, pentru ca ai indraznit sa o tragi de maneca laughing

| Anonim34545jkjk a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Am obs si eu asta. O gasesc peste tot in raspunsuri, chiar si la mine si n are nici o treaba cu intrebarile. Mai mult judeca pers respectiva decat sa dea un raspuns concret. O fi platita de astia? haha

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fa-i o diagnoza, ca ar putea fi in modul de protectie, din cauza unei defectiuni electrice, sau cel putin din cauza unei erori pe care nu ai cum sa o ghicesti altfel.

| Madalin2004 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am mers acum pe zi cu ea
Si scoate fum doar cand o calc si parca turbina numai incarcă deloc

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Madalin2004):

Foarte posibil sa fi sarit un furtun de la turbina spre intercooler si admisie.

| Madalin2004 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sper sa fie doar atat
Cum as putea sa iau si eu legatura cu tine in privat? Daca nu te superi

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Madalin2004):

Ti-am trimis mesaj

| Madalin2004 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

E posibil sa nu fie turbo si sa fie Intercooler sau furtun intercooler spart?

Si daca ar fi turbine, ce simptome ar avea?

| VoidEternal a răspuns:

Verifica furtunasele de vacuum mai intai.

| Madalin2004 explică (pentru VoidEternal):

S-ar fi putut sa se spargă?

| VoidEternal a răspuns (pentru Madalin2004):

Sunt din cauciuc și sunt mereu supuse la temperaturi mari. Se întăresc și crapă de obicei la margini unde intra pe supape.

| KovacsB a răspuns:

Pot fi mai multe cauze,debitmetru,egr, turbina, furtun de vacuum, electrovalva de la turbina, turbina etc.

| Madalin2004 explică (pentru KovacsB):

Egr nu poate fi, ca e anulat de cand am cumparat-o!
Sper sa isi revină, in perioada asta nici nu prea am banuți sa o repar daca ar fi cv!