| user372920283y28 a întrebat:

Salut, TPU. am un bmw e46 si am probleme cred eu, cu un scurt circuit. instalația electrică funcționa perfect pana azi. (tin sa menționez ca sta in curte mai mult pentru piese, deci se deconectează bateria destul de des), ideea e ca acum cand am încercat sa reconectez bateria se aprind becurile de la semnalizări si stau aprinse continuu câteva secunde pana se încălzește bateria si încep sa se stingă incet. ce sa fac? bordul nu se aprinde, in interior nu funcționează decat becul de la butonul semnalizări. in rest NIMIC. am deschis torpedoul sa ma uit la siguranțe dar nu ma pricep... soluții? va rog, dacă știți ca nu va pricepeți nu imi spuneți "du-te cu ea la service" ca nu am sa fac asta. folosesc mașina pentru piese si aveam un hobby de a asculta muzica in ea pentru ca are niște boxe mai speciale. vreau doar sa ii fac din nou instalația electrică funcțională. tin sa mai menționez ca azi a plouat pe ea, dar nu cred ca din cauza asta se întâmplă asta. nu e prima data cand ploua pe ea.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

laughing
Daca ploua in ea, cum vrei sa mai functioneze corect partea electrica?
E masina destul de moderna/sofisticata dpdv electric, ai in fiecare colt mufe si module care nu trebuie sa aiba apa in ele.
Unui prieten i-a intrat apa sub scaunul soferului la Saab, iar din cauza asta nu se mai deschidea navigatia, nu se mai auzea ticaitul semnalizarilor si al avertizarilor diverse. Cauza a fost un modul de sunet, care era pozitionat sub scaun, si comunica prin fibra optica, cu celelalte componente infotainment din masina. Masina din 2006, deci generatie apropiata de E46.
Nu prea mai ai ce ii face, decat sa muti sistemul de difuzoare si amplificare pe un alt E46, daca acestea au scapat neplouate.
Reparatia unor electronice in care a ajuns apa este destul de dificila (si costisitoare) inclusiv pentru cei care au experienta in electronica; ca nepriceput nu ai nici o sansa.

| KovacsB a răspuns:

Nu conteaza ce crezi tu.
Oricum ai specificat clar ca nu te pricepi cu toate ca am inteles asta cu totii.
Tii tigaia aia in ploaie, demontezi piese, deconectezi bateria cand vrei si mai ai pretentia sa si functioneze.