| Dani23451 a întrebat:

Salut TPU, am un Passat B5 1999 1.9 TDI AJM și am niste probleme la el.
1.motorul pornește foarte greu, scutură toată mașină mai ca ar da sa moară daca nu ții electromotorul să îl învârtă la rece și câteodată și la cald.
2.nu are putere să tragă, adică îi dai blana și nu se întâmplă nimic, urcă foarte încet în turații chiar din contra, daca apeși accelerația un sfert trage mai bine decât dacă îi dai blana, nu scoate fum, nu nimic.
Cine are o idee și mă poate ajuta? Mulțumesc.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E un motor prost, foarte depășit. Nu te poți baza pe el până când nu schimbi oringuri injectoare, poate și axă cu came. Asta pentru pornirea grea.
Pentru lipsa de putere, o diagnoză VCDS în mers ar depista neregulile, dacă nu sunt legate de injectoare/ax cu came.
Trebuie urmărite valorile turbinei (map cerut/măsurat), precum și debitul citit de debitmetru, temperaturile citite de senzori (la rece pentru pornire și comparație cu realitatea, în mers pentru a fi sigur că nu sunt defecte), verificată la mână tija geometriei, etc.
Motoarele 1.9 tdi PD sunt foarte complexe și pline de vicii, în ciuda renumelui.