| Andreea_Nicoleta_2000 a întrebat:

Salut TPU, am un passat cc si a ramas usa blocata de pe spate stanga, trebuie schimbat computerul usii deoarece e defect total, inactiv, ideea e ca nu prea pot da fata de usa jos dinăuntru ca sa il înlocuiesc, am tot sperat ca se va deschide dar nu, electricianul i-a scos mufa si a bagat-o iar dar nu merge. Eu ma gandeam sa-i scot siguranța dar el a zis ca e tot aia, ideea e ca eu am doar 2 suruburi pe mijlocul usii si restul sunt clipsuri, in mod normal trebuia un plastic bagat sa desprind din clipsuri dar din interior nu încape. Cum dau fata de usa jos? Sa incerc pur si simplu sa trag dupa ce-i scot șuruburile? N-as vrea sa stric ceva. S-a agravat situația pentru ca am rămas fara baterie si cand am încercat sa pornesc de la atâtea caderi de tensiune s-a lasat geamul usii aleia puțin si asa a rămas, calculatorul e inactiv nu va merge ridicat decat după ce-l schimb,

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Du masina in serviceul auto sa o repare un profesionist ( mecanic sau electrician de profesie), ca-ti dau si garantie la reparatia facuta, ca din astia care cred ca se pricep la masini la orice colt de strada se gasesc pe toate drumurile, dar risti sa ti-o strice sau sa nu stie sa o repare, ca asta de i-a scos mufa si i-a bagat-o inapoi, fara nici o sfariala.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Una din cele 99999 de probleme frecvente la Passat laughing
Tragi de fata de usa cum poti, cu riscul de a o rupe. In setul de leviere de plastic sunt si din alea la 90 de grade, poate te-ar ajuta.
Scoti cele doua suruburi de la manerul de sustinere si te asiguri ca nu mai ai si altele, de exemplu jos, spre prag. Daca poti baga niste leviere in dreptul clipsurilor, ca sa le tina in tensiune, te vor ajuta sa o scoti mai usor.

| VoidEternal a răspuns:

Caută pe YouTube cum se face. Fratele meu a reușit la un passat din 2005 sa dea jos fetele de uși și în fața și în spate din interior. Dacă e vorba de clipsuri, trebuie sa tragi. Un video te-ar ajuta ca să știi cum și de unde sa apuci ca sa tragi cat mai de aproape fata de unde sunt poziționate clipsurile.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru VoidEternal):

La mine e imposibil, nu ai de ce sa apuci, trebuie sa fac o gaura in fata de usa sa am de ce apuca si o trag tare din clipsuri, altfel nu am sansa

| Daz01 a răspuns:

Nu încerca să desfaci fața de ușă (șatoza) fără a avea ustensilele și cunoștințele necesare. Riși să rupi clipsurile și vei compromite șatoza și or să apară diverse zgomote dinstre acea portieră.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru Daz01):

Si ce dracu vrei sa fac daca nu mai merge? Trebuie urgent schimbat calculatorul, sa se rupă dar măcar sa iasa de acolo sa schimb ala, cumpăr alta fata de usa

| Daz01 a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Succes.