| Hkhtfcvhu a întrebat:

Salut TPU, am un polo 1. 4TDI din 2008, și mașina trage stanga la accelerare o idee? Și nici stabilitate nu mai are

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Dupa orice modificare la directie fie ca am schimbat amortizoare cu flanse pe fata, fie brate pe fata, fie amortizoare pe spate, se lasa cu efectuarea geometriei rotilor, atentie ORICE modificare in cadrul directiei unei masini. Nu are importanta cati km a facut masina!

Amortizoarele nu se schimba in functie de cati km am facut ci daca sunt uzati peste masura sau nu, la fel de bine poti face praf amortizoarele in 100 de km luand 1 groapa imensa, la polul opus poti sa nu schimbi amortizoarele nici la 200k km daca ai mers doar in Monaco pe sosea!

Dar iti inteleg punctul de vedere referitor la masina autorului intrebarii.

@ Hkhtfcvhu in cazul tau mai mult ca sigur problema este de la bratele pe fata uzate!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Reglajul directiei sau vreo piesa cu joc/indoita, roti lovite ori cu probleme la anvelope, sau un etrier de pe fata ramane blocat.
Daca zici ca nu are stabilitate masina, ar putea fi din piesele de directie/suspensie de pe fata.

| Frank51 a răspuns:

Caseta de direcție sau bieleta antiruliu. Recomandat ar fi să schimbi toate brațele.

Și la mine trage tot stânga la accelerare, și e din casetă, a mea e pe ducă. Nu pot să-ți zic sigur că e la fel și la tine.

| KovacsB a răspuns:

Chiar daca-ti spunem exact ce are tot nimic nu ai rezolvat, du-te cu ea la un mecanic sa o probeze pe strada sa o ridice pe elevator sa schimbe alea 2 bucse si brate defecte, sa-i faca geometria eventual si amortizoarele daca a trecut de 160.000

| Simpatic a răspuns (pentru KovacsB):

Dupa orice modificare la directie fie ca am schimbat amortizoare cu flanse pe fata, fie brate pe fata, fie amortizoare pe spate, se lasa cu efectuarea geometriei rotilor, atentie ORICE modificare in cadrul directiei unei masini. Nu are importanta cati km a facut masina!

Amortizoarele nu se schimba in functie de cati km am facut ci daca sunt uzati peste masura sau nu, la fel de bine poti face praf amortizoarele in 100 de km luand 1 groapa imensa, la polul opus poti sa nu schimbi amortizoarele nici la 200k km daca ai mers doar in Monaco pe sosea!

Dar iti inteleg punctul de vedere referitor la masina autorului intrebarii.

@ Hkhtfcvhu in cazul tau mai mult ca sigur problema este de la bratele pe fata uzate!

| ValentinMihai78 a răspuns:

Remat și luați altă mașină. La cât vă ajunge reparațiile, piesele de schimb, luați altă mașină mai bună!