| Madalin2004 a întrebat:

Salut,TPU
Astazi in parcare la Lidl am atins fara sa vreau pe cineva! Acasa mi-am dat seama,ptc am vazut ca am o urma de culoare neagră pe bara din fața (masina mea e gri)

Nu stiu ce sa fac...
Daca cel cu masina are zgarieturi(sper ca nu) si cheama politia
Ce pot sa pațesc?
Ii dau RCA,daca ii dau RCA-ul, trebuie sa platesc iarasi asigurarea (o am pe un an)?

Răspuns Câştigător
| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Asteapta tu mult si bine ca politia sigur va ridica un deget pentru zgarietura aluia, o sa se duca la tinichigerie si o sa-si vopseasca bara sau o sa-i dea un polish, tu la fel, si toata lumea e fericita, asta e suntem oameni si se mai intampla. Daca era ceva mai urat, bara sparta cu faru spart stopu spart, indoituri in tabla samd, atunci da atunci trebuia sa-ti faci griji mai mari, dar pentru o zgarietura amarata, n-ai de ce sa te agiti atat. Totusi da puteai sa-i lasi un numar de telefon omului si sa te intalnesti cu el, sa-i dai 2-3 milioane sa dea un polish si toata lumea era fericita fara politie sau alte prostii, ca-s masini nu bibelouri

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa se intample, omul declara accidentul la politie si daca aia au camere si intr-adevar afla cine a fost vei ramane fara permis pentru ca nu ai declarac accidentul (curios cum de nu stii asta ca scrie in legislatie si orice sofer ar trebui sa stie).

Nu, nu trebuie sa faci RCA iar. Rca ramane valabil pana in ultima zi indiferent de cate incidente provoci.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Zici ca ai permis, si nu stii "ce poti sa patesti"? laughing
Nasol, ia si citeste legislatia, pana nu ti se face dosar penal pentru ca "n-ai stiut" ceva.
Nedeclararea unui accident (fie el si zgarietura de 10cm) in termen de 24h de la producere sau descoperire (daca iti loveste altul masina parcata), duce la suspendarea dreptului de a conduce pe o perioada de 30 de zile.
Daca dai asigurarea, ea ramane in continuare valabila, nu platesti nimic, doar pierzi bonusul (reducerea graduala).

| StimabiluI a răspuns:

E posibil și să te fi atins altcineva fără să vrea.

| Madalin2004 explică (pentru StimabiluI):

Ar fi mult mai bine
Dar nu cred

Ptc m-am bagat in parcare, unde era foarte inghesuit

| StimabiluI a răspuns (pentru Madalin2004):

Și te-a lovit cel din față când a făcut manevre să iasă, probabil.
Nu ar fi ceva neobișnuit.
Mai aveai vreo mașină în față când ai ieșit?

| Madalin2004 explică (pentru StimabiluI):

Eu l-am atins cel mai sigur atunci cand am parcat mașina
Greseala mea a fost ca nu am lasat un nr de telefon ceva

Doamne ajuta sa nu se duca la poliție, chiar nu am chef de complicatii si nici bani de altele...