| OnixxXdd a întrebat:

happy Azi mi-a venit o idee si cum mai am putin pana la varsta de 16 ani as vrea sa dau de permis de conducere.
Acum nu stiu prea multe dar stiu ca undele masini mici si scumpe ce-i drept pot fi conduse... Trebuie sa aiba mai putin de 15kw sau cam asa ceva dar cunosc pe cineva care are 16 17 ani si are acest tip de permis si conduce o Toyota Aygo. Se poate asa ceva? Multumesc si ofer funda! big grin

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se poate asa ceva, Aygo nu se incadreaza la categoria B1, daca respectiva persoana conduce sub 18 ani acea masina este o infractiune, se pedepseste cu dosar penal si suspendarea dreptului de a mai avea pemis o perioada lunga.

Masini care poti fi conduce cu B1 de la 16 ani sunt axiam sau microcar

1 răspuns:
| viotedy a răspuns:

Poti conduce aixam.dar nu prea se merita sa bagi bani pentru 2 ani, e 1000-2000 euro unul.plus ca nu-s prea sigure.