| ÎngerCretin a întrebat:

Care masina va castiga o cursa in linie dreapta de 5 km dintre audi a 6 S-line 250cp 2989 cm3 si mercedes S-klasse 3200 cm3 200 cp? Ziceti-mi parerea voastra.

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Așa și? Ăsta nu e un argument bun. O combină agricolă are 500 de cai și motor de vreo 4 litri, asta nu înseamnă nimic, plus că Mercedesul respectiv are 50 de cai în minus față de Audi, deci de unde mai puternic?
5Km este o distanță mare, prea mare pentru o cursă de tip drag. Mașina câștigătoare va fi în mod evident, cea cu viteza maximă superioară. Iar viteza maximă nu e stabilita doar de capacitatea și puterea motorului, ci și de transmisie, de cuplul motor și de greutatea totală a mașinii.

12 răspunsuri:
| emoboy a răspuns:

@Orlando are dreptate! In 5km amadoua ajung la viteza maxima.Si daca amandoua au acelasi top speed(ex:250km)castigator ar fi A6 deoarece 50de cai in plus ar accelera mai rapid(dar sunt multi factori:aerodinamica, masa, cuplul motor, transmisia..ect) p. s o combina agricola de 500cai(cele moderene)au motoare de 8, 12litri(in functie de nr cilindrilor)

| 0rlando a răspuns (pentru emoboy):

Sunt modele de combine agricole nemțești care au motoare de 2 litri supraalimentate ce ajung la 500 de cai, dar nu depășesc viteza de 20 Km/h, în schimb, datorită cuplului imens, sunt capabile să "mute munți".

| emoboy a răspuns (pentru 0rlando):

Sunt curios ce combina are 500 de cai dintr-o cilindree de 2l si sunt curios si cat le rezista motorul. Dar ce motoare au V12, V16? Stiam doar de cele mari care au 690cai din 13, 5l si ca una de 500Hp este de 8l si astea cu turbo.

| ÎngerCretin explică:

Mercedesul are 2. 5 tone. Audi-ul are 1. 2 tone. Amandoua au cutii hidramate.

| ÎngerCretin explică:

Mercedesul are viteza maxima de 260 km/h iar audi-ul 290 km/h

| ÎngerCretin explică:

Eram sigur ca audi-ul castiga si sa va zic de ce :
A fost luat de la un om care lucra la reprezentata, iar noi am aflat mult prea tarziu, ca i-a pus un cip la motor sa dezvolte cu 30 % mai multa putere si sa consume cu 20 % mai mult big grin. La ce consum avea, acum consuma cat o masina normala in oras, iar prin afara,
mergi cat vrei big grin

| ÎngerCretin explică:

Si daca sunteti curiosi, sa va explic ce s-a intamplat cu mercedesul (dumnezeu sa-l odihneasca laughing ). Era al fratelui meu, iar i l-a dat cuiva pentru 1 zi sa vina sa il ajute la ceva. A inceput sa ploua, iar intr-o curba a venit in viteza si s-a izbit de un copac. Ciudat, motorul a intrat in masina dar soferul nu a patit nimic. Doar pantalonii i s-au taiat la genunchi. Distanta dintre parbriz si ''gaura'' facuta de accident, era de 5 cm iar parbrizul era complet neatins. Pana si politistul a zis : ''Daca era in alta masina, sigur nu mai traia acum.'' + ca purta si centura.

| Mariussss14 a răspuns:

Daca audi a 6 are cutia manuala
Si mercedesu automat ii da fum la audi

| Mnc?rici a răspuns:

Parerea me este ca Mercedesul! De ce? Pentru ca are un motor mai puternic si o capacitate mai mare!

| 0rlando a răspuns (pentru Mnc?rici):

Așa și? Ăsta nu e un argument bun. O combină agricolă are 500 de cai și motor de vreo 4 litri, asta nu înseamnă nimic, plus că Mercedesul respectiv are 50 de cai în minus față de Audi, deci de unde mai puternic?
5Km este o distanță mare, prea mare pentru o cursă de tip drag. Mașina câștigătoare va fi în mod evident, cea cu viteza maximă superioară. Iar viteza maximă nu e stabilita doar de capacitatea și puterea motorului, ci și de transmisie, de cuplul motor și de greutatea totală a mașinii.

| sebzor a răspuns:

Mercedes fara discutii si sa stii ca S-Klasse are 235 cp asta daca vorbesti de unul de prin 2006-2007.

| ÎngerCretin explică (pentru sebzor):

Daca vrei sa stii e din 2000 si nu are 200 cp fixi. Are 180.

| sebzor a răspuns:

Eu nu aveam de unde sa stiu din ce an este sau era...