| kuzican a întrebat:

Cat antigel trebuie pus la un Ford Fusion? si ce tip de antigel?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

In manualul masinii iti vine ce tip trebuie sa pui, si in rezervor apare o linie care iti indica pana unde trebuie sa adaugi.winking

3 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Bidon de 1L la 8 lei (asa am dat eu).
Golesti vasul de expansiune de apa, il umpli cu antigel (doar antigel), pornesti motorul vreo doua minute, apoi ii pui capacul si gata. Se amesteca el acolo. Asa mi-am pus la Golf4, VW LT46, Peugeot Boxer, acelasi tratament. Daca vrei neaparat sa stii in cantitati na, golesti toata instalatia consulti manualul, etc. dar tu poti face cum zic eu ca nu se intmapla nimic si e suficient.
Spor!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Pentru Ford Fusion, iti trebuie 3 litri de antigel si 3 litri de apa distilata, atentie antigelul care trebuie sa-l folosesti are un cod care poate fi gasit in cartea masinii. Lichidul de racire se inlocuieste la 2 sau 4 ani in functie de calitatea antigelului folosit. Pentru a vedea pana la ce temperatura rezista iarna, se foloseste un densimetru, aceasta operatie trebuie facuta cu motorul la rece. Lichidul de racire se inlocuieste din cauza ca propietatile aditivilor in timp scad, facand necesara inlocuire lichidului. Operatia de inlocuire a antigelului se face numai de personal autorizat

| EmilDumitrescu a răspuns:

Câți litri de antigel trebuie pentru ford fusion cdti 1, 4 din 2004?