| Madalin2004 a întrebat:

Salut,TPU
Ce parere aveti de turbinele din dezmembrari?

Cele din firme de dezmembrari in general?
Merita cumparate?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am pus candva, aveam un Ford Focus caruia i-am spart motorul din prostia mea, l-am reparat pe saracie (ca sa il vand), iar dupa ce l-am asamblat, turbina cedase si ea, functiona ca un aspersor de ulei. Am luat o turbina verificata (vizual/cu degetul) de la un domn serios. Parea sigur pe piesele ce le avea, si nu am avut probleme.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063058610379
Asta este pagina lor, vad ca inca e activa. Eu prin 2019 am cumparat. Am rezolvat problema, am facut probe de cateva sute de kilometri, si am "maritat" masina. Oricum, turbina era ok.

Dar intre timp am mai acumulat cunostinte, si reconditionez eu turbinele, le desfac, le curat geometria si pun miez nou, unde este cazul. Miezul costa cam cat cer unii pe turbinele din dezmembrari. Dar trebuie un pic de experienta ca sa desfaci turbine, altfel rupi vreun surub sau o pui vreo piesa in pozitia gresita, si nu iese nimic.

| bymhyt a răspuns:

Dacă ști să le verifici să vezi in ce stare sunt, dac sunt bune sau nu da merită

| Madalin2004 explică (pentru bymhyt):

O turbina cam cati km duce?

Vreau sa cumpar una, iar masinare dp care vr sa o iau are 280mii km

| KovacsB a răspuns (pentru Madalin2004):

Am vandut masina 1, 8 tfsi la 480.000 km cu turbina originala si functiona perfect dar nu este o regula, conteaza ce ulei folosesti, la cati km schimbi si daca astepti 3 minute cu motorul la ralanty inainte sa-l opresti.
Am pus doar liqui moly la 10. 000km toptec 4200.
Aud de persoane cu turbina praf la 80.000 km
Cu 800 de lei reconditionezi o turbina, daca ai noroc cu piese de origine daca esti ghinionist cu chinezarii.