| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de Vw golf vi 2011 BlueMotion 1.6 TDI 105 CP consum, intretinere, fiabilitate? Merita?

Răspuns Câştigător
| Adikis a răspuns:

Golf 6 e ok. Nu o sa fie foarte sportiv la cei 105 caluti dar avand in vedere ca nu are caroseria foarte mare nu o sa iti consume mult. Golf 6 e o masina relativ noua deci ai sanse mai mici sa fie o masina foarte uzata. Sunt multe golf-uri deci in caz ca trebuie sa iti cumperi piese de schimb o sa gasesti la un pret mai mic. VW sunt masini destul de fiabile, iti spun din proprie experienta. Aici totul depinde de pret si dotari. Sa o duci la tester si sa verifici cat poti tu de mult km masinii. Dar ce sa mai ...la un service calumea o sa aflii totul mai concret. Nu exclud posibilitatea ca un 1.6 blue sa se strice mai repede sau mai frecvent decat un 1.9 sau 2.0 tdi deoarece este un motor mai mic si are mai mult de lucru. De aceea pot sa iti spun sigur ca desi e 1.6 nu consuma cu mult mai putin decat un 2.0.

| anonim_4396 explică (pentru Adikis):

Este posibil sa aiba probleme in timp acest motor de 1.6 TDI?
Am gasit sa cumpar un golf 6 1.6 TDI fabricatie 2011 cu doar 140.000 km (asa sustine proprietarul)si dupa cum arata masina proprietarul spune ca e intretinuta.
P.S: Un id de mess ca sa tinem legatura.

| Adikis a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut id : adi_kis95 dar mai bine pe facebook : https://www.facebook.com/ady.k27
La varsta asta ma indoiesc sa aiba probleme dar eu ma refer strict la faptul ca un motor mai mic are mai mult de lucru ca sa miste o masina decat un motor mai mare. Daca are mai mult de lucru automat va consuma mai mult si piesele se vor uza mai repede. Bineinteles aceste probleme vor incepe sa apara doar peste 10 ani. Un exemplu concret este golf 4 : un golf 4 1.4 benzina se strica de mult mai multe ori decat un 1.6. Trage ca naiba deoarece se chinuie si desi un 1.6 trage cu mult mai bine, consuma la fel sau poate si mai putin deoarece nu este asa de fortat. Eu la chestia asta m-am referit si la tine

| anonim_4396 explică (pentru Adikis):

Ti-am dat add!
Asa ma gandeam si eu daca e ingrijita revizi la timp ma tine mult.

5 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Folțvaginurile sunt masini bune iar asta e si relativ nou, dar Golf mi se pare masina de femei. In orasele mari ale tarii doar gagicile umbla in Golfuri. Pe la tara si prin orasele mai sarace am vazut si cativa cocalari sau tarani.

| UnDezaxat a răspuns:

Orice masina papa bani. Aici depinde si de cati dispui tu.