| Lioninfinite a întrebat:

Salut TPU, ce părere aveți, merita un Opel Astra g 2007 pentru un începător? Și daca da cum e mai bine, unul benzina sau unul diesel

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Merita daca gasesti motorul 1.4 16V 90cp, ca am impresia ca au pus ECU in alta parte, si nu se mai prajeste. Celelalte motorizari pe benzina (1.2, 1.6) au ECU montat pe motor, iar cand se buleste, e cam scumpa si enervanta treaba. Pe mine m-a lasat brusc in oras, si a fost spre 1000 de lei reparatia. Asta dupa ce am aflat care e boala lor, ca initial am schimbat relee si bobina de inductie aiurea.
Dintre dieseluri, 1.7 CDTI este economic, fiabil si placut la condus.
DTI-urile nu prea sunt ok, se ard pompele de injectie, iar majoritatea au facut inconjorul planetei de cateva ori, cu intretinere aproape 0.
Opel Astra luau tocmai cei care voiau o caruta care sa le faca treaba fara investitii.

Mie mi se pare mult mai ok Astra H, are caroseria mult mai solida, mai ales la capitolul siguranta, iar mecanica este 80% aceeasi cu cea de la Astra G, costurile reviziilor raman mici. Poti lua cam orice motorizare, din nou, recomand 1.4 16V 90cp sau 1.7 CDTI, sunt poate cele mai bune. Sau 1.6 twinport.
Este si dieselul 1.9 CDTI in diferite configuratii, de 100, 120 si 150cp; eu il am pe cel din urma, dar este ceva mai delicata intretinerea lui, iar consumul sincer nu prea scade de 6.5 de la plin la plin. Ce-i drept, il am pe Vectra C, care e o masina greoaie.

| KovacsB a răspuns:

Benzina e ok.
Daca chiar vrei ceva interesant cauta astra turbo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,merita,masini perfecte pentru incepatori, recomand sa mergi pe diesel sa ai consum mai mic, 1.7 sau 1.9 dar si benzina merge.

| andreispeed250 a răspuns:

Da,sunt bune pentru un incepator, alege varianta benzina, piesele sunt mai ieftine si e mai usor de intretinut